حمل 19, 1399 13:31 Asia/Kabul
  • نگرانی پارلمان افغانستان از افزایش حملات طالبان و کاهش بودجه نهادهای امنیتی
    نگرانی پارلمان افغانستان از افزایش حملات طالبان و کاهش بودجه نهادهای امنیتی

کمیسیون دفاعی و امنیتی پارلمان افغانستان اعلام کرد که کاهش یک میلیارد دلاری کمک‌های آمریکا به افغانستان بر فعالیت نهادهای امنیتی و دفاعی این کشور تأثیر مستقیم می‌گذارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «محمدعارف رحمانی» معاون کمیسیون امنیت داخلی پارلمان افغانستان گفت که اگر آمریکا طرح کاهش یک میلیارد دلاری از کمک‌هایش را اجرایی کند، با امکان تشدید حملات طالبان ضربه بسیار جدی بر بدنه امنیت ملی افغانستان وارد می‌شود.

وی افزود: امیدواریم مقامات آمریکایی و رهبران افغانستان با حل اختلافات خود و رسیدن به یک اجماع ملی ما را در برابر عملکرد جامعه جهانی قرار ندهند.

رحمانی تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغان در حال حاضر نیز با کمبود بودجه روبرو هستند و رهبران سیاسی باید از تشدید مشکلات نیروهای افغان جلوگیری کنند.

به گزارش «رادیو آزادی»، «ابرارالله مراد» عضو کمیسیون امور دفاعی پارلمان گفت که کاهش کمک‌ها نه تنها بر امنیت بلکه بر وضعیت اقتصادی و زندگی مردم افغانستان نیز تاثیر می‌گذارد.

گفتنی است که «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا پس از بی‌نتیجه بودن سفرش به کابل جهت پایان بحران انتخاباتی افغانستان گفت که یک میلیارد دلار از کمک‌ها به کابل کاهش خواهد یافت.

وی هشدار داد که اگر اشرف غنی و عبدالله اختلافاتشان را کنار نگذارند سال آینده میلادی نیز همین مقدار میزان کمک‌ها کاهش می‌یابد.

«رویترز» به نقل از منابعی در کنگره آمریکا نیز گزارش داد که وزارت خارجه آمریکا در نظر دارد تا یک میلیارد دلار را از صندوق 4.2 میلیارد دلاری مربوط به نیروهای امنیتی افغان کاهش دهد.

تگ

کامنت