حمل 19, 1399 15:39 Asia/Kabul
  • دولت افغانستان برای مقابله با کرونا در چهار ولایت 450 میلیون افغانی تخصیص داد

«اشرف غنی» دستور داده است تا به‌منظور مبارزه با شیوع ویروس کرونا در ولایت‌های بدخشان، قندوز، بغلان و تخار در شمال‌شرق افغانستان 450 میلیون افغانی اختصاص داده شود.

به گزارش خبرگزاری فارس و براساس اعلام ارگ، غنی این موضوع را روز گذشته (دوشنبه، 18 حمل) در یک کنفرانس ویدیویی مشترک با والیان این ولایات مطرح کرده است.

از مجموع 450 میلیون افغانی، به بدخشان 150 میلیون افغانی و به هر کدام از ولایت‌های قندوز، بغلان و تخار مبلغ 100 میلیون افغانی تخصیص داده شده است.

غنی همچنین به والیان این ولایات دستور داده که با توجه به نیازمندی‌های‌ خود در سطح ولایت و ولسوالی ها، اقدامات لازم را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در دست گیرند.

اشرف غنی در تاریخ 27 حوت سال گذشته (1398 شمسی) نیز دستور داده بود که مبلغ 400 میلیون افغانی بودجه‌ اضطراری برای مقابله با شیوع و مهار ویروس کرونا به ولایت هرات انتقال یابد.

همچنین او در صحبتی با والیان نیمروز، فراه، غور بادغیس و هلمند نیز گفته بود که حکومت برای جلوگیری از شیوع کرونا برای هریک از ولایات فراه، غور و بادغیس مبلغ 20 میلیون افغانی و برای هر کدام از ولایت‌های نیمروز و هلمند مبلغ 50 میلیون افغانی را اختصاص داده است.

در تاریخ 12 حمل نیز غنی دستور داد که مبلغ 160 میلیون افغانی به‌خاطر مبارزه با شیوع ویروس کرونا به ولایت‌های قندهار، ننگرهار، لغمان، کنر و نورستان انتقال یابد. از این مجموع به ولایت‌های قندهار و ننگرهار هر یک مبلغ 50 میلیون و به ولایات لغمان، کنر و نورستان نیز هر یک مبلغ 20 میلیون افغانی اختصاص داده شده است. برای قندهار که در این روز 50 میلیون مدنظر گرفته شده بود، در تاریخ 16 حمل 100 میلیون به آن اختصاص داده شد.

یک روز پس از این، غنی دستور داد که 50 میلیون افغانی برای هر یک از ولایت‌های بلخ و فاریاب و برای هر کدام از ولایت‌های سمنگان، جوزجان و سرپل مبلغ 20 میلیون افغانی اختصاص یابد.

اشرف غنی در این روز دستور داد که برای هر یک از ولایت‌های پروان، کاپیسا و میدان‌وردک 20 میلیون افغانی اختصاص داده شود. همچنین 500 میلیون افغانی برای مبارزه با ویروس کرونا به ولایت کابل اختصاص داده شده است.

وی سه روز پیش (16 حمل) نیز دستور داد که در هشت ولایت مرکزی، جنوبی و جنو‌ب شرقی کشور مبلغ 330 میلیون افغانی اختصاص داده شود. براساس دستور غنی برای هر کدام از ولایت‌های غزنی، خوست و پکتیا، مبلغ 60 میلیون و برای هر کدام از ولایت‌های پکتیکا، لوگر،‌ارزگان، بامیان و دایکندی مبلغ 30 میلیون افغانی اختصاص داده شده است.

این در حالی است که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان تابه‌حال به 423 نفر رسیده است. از این میان، 18 نفر شان بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شده و 11 نفرشان نیز جان داده‌اند.

به تازگی مسئولان محلی در ولایت‌های هرات و بلخ نیز از بهبود پنج نفر دیگر در این دو ولایت خبر داده‌اند، اما این آمار تاکنون از سوی وزارت بهداشت تأیید نشده است.

تگ

کامنت