حمل 19, 1399 17:41 Asia/Kabul
  • آمریکا، کابل راتهدید کرد؛ با طالبان توافق نکنید نیروهایمان را خارج می‌کنیم

شبکه ان بی سی نیوز به نقل از دو دیپلمات ارشد آمریکا در گزارشی نوشت: پمپئو در سفر به کابل به رهبران افغانستان اعلام کرده است که در صورت عدم توافق با طالبان، آمریکا تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، پمپئو دو هفته پیش و در یک سفر غیرمنتظره به کابل سفر کرده تا پیام ترامپ را بر حفظ تنها دستاورد سیاست خارجی آمریکا یعنی صلح با طالبان را به گوش رهبران افغانستان برساند. 

وزیر خارجه آمریکا به رهبران افغانستان این پیام ترامپ را منتقل کرده است که اختلافات را کنار گذاشته و به یک توافق با طالبان برسند در غیر اینصورت علاوه بر کاهش یک میلیارد از کمک‌های آمریکا باید منتظر خروج کامل نظامیان این کشور از افغانستان باشند. 

به نوشته ان بی سی، ترامپ نگران این موضوع است که رهبران افغانستان قادر به کنار گذاشتن اختلاف خود نبوده و این موضوعی تهدیدی برای توافق صلح آمریکا با طالبان برای پایان طولانی ترین جنگ آمریکا در این کشور باشد. 

براساس توافق آمریکا و طالبان، باید 5 هزار زندان طالبان آزاد شده و در مقابل این گروه با دولت افغانستان برای پایان جنگ و برقراری آتش بس به توافق برسد، موضوعی که نمایندگان طالبان و دولت افغانستان براثر آن تاکنون به توافق نرسیده اند.

عبدالله و غنی به صورت همزمان خود را رئیس جمهور جدید افغانستان معرفی کرده و تلاش های پمپئو برای اقناع دو طرف برسر تشکیل دولت وحدت ملی به نتیجه نرسیده است. 

به نوشته این شبکه آمریکایی، ترامپ که امیدوار بود که توافق صلح با طالبان را برجسته کند با اختلاف بوجود آمده میان رهبران و در حاشیه قرار گرفتن توافق صلح به شدت عصبانی است. 

به گفته مقامات ارشد آمریکا، ترامپ شخصا و پیش از سفر پمپئو به کابل این پیام را امضا کرده است و سپس وزیر خارجه آمریکا در یک نشست خصوصی با اشرف غنی پیام ترامپ را به وی مخابره کرده است. 

براساس این گزارش، پمپئو همچنین به عبدالله گفته است که از غنی حمایت کرده و ترامپ انتظار یک تیم و دولت واحد را در افغانستان دارد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در این سفر غیرمنتظره به عبدلله و غنی هشدار داده است که مسئولیت هرگونه شکست در مذاکرات صلح برعهده این دو بوده و در صورت شکست مذاکرات ترامپ تمام سربازان را از افغانستان خارج خواهد کرد.

این در حالی است که یک مقام کاخ سفید اعلام کرده است که امیدوار است پیام پمپئو بتواند گره مشکلات افغانستان را باز کند. 

تگ

کامنت