حمل 20, 1399 16:27 Asia/Kabul
  • تعلیق فعالیت شفاخانه امیری در کابل
    تعلیق فعالیت شفاخانه امیری در کابل

مقام‌ها در وزارت صحت‌عامه می‌گویند که این وزارت فعالیت شفاخانه خصوصی «امیری کمپلکس» را تا زمان مشخص شدن تِست ویروس کرونا (Covid-19) کارمندان آن، به تعلیق درآورده است.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، وحیدالله مایار سخنگوی وزارت صحت‌عامه ، امروز چهارشنبه (20 حمل) در یک نشست خبری گفت که نظر به تِست روز گذشته، تاکنون حدود 6.25 درصد کارمندان شفاخانه «امیری کمپلکس» به ویروس کرونا آلوده شده‌اند.
مایار به جان‌باختن داکتر حنیف‌الله حنیف از پرسنل این شفاخانه نیز اشاره کرد و گفت این داکتر بر اثر بی‌توجهی مسوولین شفاخانه امیری کمپلکس جان خود را از دست داده‌است.
براساس گفته‌های مایار؛ بیست روز قبل مسوول شفاخانه امیری به خاطر 3 هزار افغانی منفعت شخصی اش، ادعای انجام تِست کرونا را در این شفاخانه کرده و مریض‌های مشکوک را به شفاخانه فراخوانده است.
او با اشاره بر اینکه در این شفاخانه که مختص برای بیماری‌های قلبی است، بیشتر افراد مسن مراجعه می‌کنند گفت که حضور افراد مشکوک برای تِست کرونا خطر دیگری برای انتشار ویروس و افزایش واقعات مثبت می‌باشد.
براساس گفته‌های مایار؛ مسئولین شفاخانه امیری خود سبب انتشار ویروس شده‌اند و در قضیه داکتر حنیف نیز یک هفته بعد سمپل را برای وزارت صحت فرستاده‌اند.
سخنگوی وزارت صحت همچنین خاطر نشان کرد که این شفاخانه کم‌کاری‌های صورت گرفته را وارونه جلوه داده و علیه وزارت صحت عامه شایعه پراگنی را آغاز کرده‌است.
مایار خاطر نشان کرد که این وزارت دیروز و امروز از تمام کارمندان شفاخانه امیری سمپل گرفته است؛ اما تاکنون نتایج همه‌ی آن مشخص نشده است.
مایار تصریح کرد که نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که تاکنون 6.25 درصد از پرسنل این شفاخانه به ویروس کرونا آلوده شده‌اند.
او ادامه داد که با ثبت این رویدادها، وزیر صحت‌عامه برای حفظ پرسنل این شفاخانه و جلوگیری از گردش اجتماعی ویروس کرونا،  دستور متوقف شدن تمام فعالیت‌های آن را صادر کرده است.
مایار همچنین در این نشست گفت که هم‌اکنون ویروس کرونا در تمام کابل در گردش است و هیچ ساحه‌ای امنی وجود ندارد.
در همین حال داکتر عاشق خان سعادتی رئیس خدمات تشخیصیه وزارت صحت عامه در این نشست گفت که در حال حاضر هیچ یکی از شفاخانه های خصوصی توانایی اخذ، ترانسپورت و نگهداری سمپل را ندارند.
سعادتی اضافه کرد که هرچند شماری زیادی از شفاخانه‌های خصوصی در رسانه‌ها اعلانات می‌دهند؛ اما ابتدایی ترین ماشین‌ها را نیز در اختیار ندارند.
او همچنین گفت که اخذ تِست ویروس‌های مانند کرونا باید مطابق استندردهای بین‌المللی صورت گیرد که هم‌اکنون این استندردها تنها در اختیار وزارت صحت عامه می‌باشد.
سعادتی یادآور شد که وزارت صحت‌عامه برای تِست شهروندان 5 نمایندگی فعال در ولایت‌های کابل، هرات، ننگرهار، بلخ و کندهار دارد و به زودی لابرتوار پکتیا را نیز افتتاح خواهد کرد.

تگ

کامنت