حمل 27, 1399 12:00 Asia/Kabul
  • اداره تنظیم امور زندان‌ها: هیچ مورد مثبت کرونا در محلات سلب آزادی ثبت نشده است

اداره تنظیم امور زندان‌های افغانستان اعلام کرد که تاکنون هیچ مورد مثبت ویروس کرونا در محلات سلب آزادی به ثبت نرسیده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، در اطلاعیه این اداره آمده است که موارد مشکوک به ویروس کرونا به‌صورت فوری با وزارت بهداشت و بیمارستان افغان – ژاپن در میان گذاشته می‌شود که «خوشبختانه» نتیجه‌ تمامی موارد مشکوک تاکنون منفی بوده است.

براساس این اطلاعیه، براساس پیشنهاد اداره تنظیم امور زندان‌ها، 70.64 میلیون افغانی برای تهیه و تدارک تجهیزات مورد نیاز و ترمیم اساسی دو ساختمان در محوطه زندان مرکزی پلچرخی منظور شده و کار آن جریان دارد.

این اقدام به‌منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و کاهش تراکم زندانیان در زندان پلچرخی در دست گرفته شده است. اداره تنظیم امور زندان‌ها همچنین گفته است که براساس فرمان محمداشرف غنی، تاکنون چهارهزار و 518 زندانی از جمله مردان و زنان از زندان‌ها آزاد شده‌اند. 

براساس فرمان غنی، قرار بود نُه تا ده هزار زندانی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها، آزاد شوند.

اداره تنظیم امور زندان‌های افغانستان افزوده است که نهادهای ذی‌دخل تلاش می‌کنند تا با در نظرداشتن مواد فرمان، هرچه زودتر به پرونده‌های زندانیان باقی‌مانده رسیدگی کنند. 

این اداره تأکید کرده است که برای رسیدگی فوری به پرونده، تعداد دادستان‌ها دو برابر شده‌اند.

به گفته‌ این اداره، برای آن تعداد زندانیانی که بنابر دلایل قانونی از فرمان اشرف غنی مستفید نمی‌شوند، تدابیر لازم و احتیاطی لازم برای جلوگیری از دچار شدن به کرونا در نظر گرفته شده است.

در اطلاعیه اداره تنظیم امور زندان‌ها از قطع ملاقات‌ها، توزیع مواد بهداشتی، ایجاد مراکز بررسی سلامتی، ضدعفونی محلات سلب آزاد و ایجاد مرکز قرنطینه 24 ساعته برای تجرید افراد مشکوک به‌عنوان تدابیر مورد نیاز نام برده شده است.

این در حالی است که تاکنون 784نفر در 27 ولایت افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. از این میان 43 نفر بهبود یافته و 23 نفر دیگر جان داده‌اند. همزمان با این، نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا در محلات سلب آزادی افزایش یافته است.

 

کلیدواژه