ثور 02, 1399 18:25 Asia/Kabul
  • تلاش مشترک القاعده و داعش برای ایجاد پایگاه در «بدخشان»

مقامات محلی در شمال شرق افغانستان اعلام کردند که گروه‌های تروریستی داعش و القاعده بطور مشترک برای ایجاد پایگاه امنی در ولایت بدخشان تلاش می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «زکریا سودا» والی «بدخشان» اعلام کرد که 600 خانواده داعشی و القاعده از کشورهای ترکمنستان، ازبکستان، چچن و پاکستان در این ولایت حضور یافته‌اند.

وی افزود که این تروریست‌ها در منطقه «دره خستک» ولسوالی «جرم» ولایت بدخشان مستقر شده‌اند و برای ایجاد پایگاه امن در این منطقه تلاش می‌کنند.

سودا به تلویزیون «آریانا» گفت: اعضای گروه تروریستی داعش پس از شکست در ولایت هلمند و ننگرهار تصمیم دارند با همکاری القاعده که تمامی آن‌ها اتباع خارجی هستند در منطقه خستک ولسوالی جرم بدخشان مرکز خلافت ایجاد کنند.

والی بدخشان تاکید کرد که اگر جلو این گروههای تروریستی گرفته نشود خطر بزرگی افغانستان و خاورمیانه را تهدید خواهد کرد.

«الطاف الله علیزی» از فرماندهان ارتش در بدخشان نیز در این باره گفت: دره خستک چندین سال است تحت حاکمیت گروه القاعده و داعش است. مرزهای این دره با کشور پاکستان، چین و تاجیکستان به روی تروریست‌ها باز است و منبع درآمد آنها از این دره استخراج طلا است که از طریق مرزهای باز بدخشان به کشورهای دیگر صادر می‌کنند.

مقام‌های نظامی در بدخشان می‌گویند که شبکه انصار الله، گروه ترکستان شرق، حرکت اسلامی ازبکستان از گروه‌هایی هستند که در ولسوالی های جرم، وردوج و راغستان ولایت بدخشان بطور مستقیم با داعش و القاعده همکاری دارند.

«علی احمدی» معاون اول سپاه عملیات‌های ویژه در شمال افغانستان نیز در این باره گفت: «گروه‌های خارجی که در دره خستک هستند از جنگ‌افزارهای پیشرفته در برابر ما استفاده می‌کنند. بیشتر این جنگجویان شهروندان کشورهای خاورمیانه هستند».

کلیدواژه