ثور 09, 1399 12:31 Asia/Kabul
  • اثرات منفی کرونا بر اقتصاد افغانستان
    اثرات منفی کرونا بر اقتصاد افغانستان

فقر، جنگ ،ناامنی و شیوع ویروس کرونا ،اثرات منفی زیادی به اقتصاد ضعیف افغانستان وارد کرده و شرکت های برق و هواپیمایی را با مشکل جدی مواجه کرده است.

به گزارش ایرنا، اداره برق افغانستان «شرکت برشنا» در کابل هشدار داده است که گسترش ویروس کرونا و پرداخت نکردن قبض برق توسط شماری از افراد درآمد این شرکت را کاهش داده و احتمال قطع برق از ازبکستان به علت بدهی وجود دارد.

«امان الله غالب» رئیس اداره برق افغانستان گفته است که به علت متوقف شدن فعالیت های اقتصادی درآمد روزانه این شرکت از ۸۰ میلیون افغانی به حدود ۲۰ میلیون کاهش یافته است.

غالب به دولت افغانستان پیشنهاد کرده است که با دریافت وام از  بانک جهانی و یا مرکزی این مشکل رفع شود.

وی از وزارت خارجه خواست گفت وگوهایی با دولت ازبکستان برای قسط بندی برق وارداتی انجام دهد.

رئیس شرکت برشنا گفت که اگر طلب های شرکت برق افغانستان از شرکت های دولتی و خصوصی پرداخت شود مشکل رفع خواهد شد.

شرکت‌های هواپیمایی افغانستان با اشاره به ضرر چند میلیون دلاری براثر شیوع ویروس کرونا در این کشور  گفتند که در یک ماه گذشته دو شرکت هواپیمایی افغانستان حدود ۲۰ میلیون دلار و اداره هوانوردی نیز هفت میلیون زیان کرده اند.

براساس این گزارش یکهزارو ۷۰۰ کارمند شرکت‌های هواپیمایی به مرخصی‌های بدون حقوق فرستاده شده اند.

افغانستان در حال حاضر دو شرکت هواپیمایی دارد که یکی دولتی و دیگری خصوصی می باشد و به گفته مسئولان، هردوی این شرکت‌ها وضعیتی خوبی ندارند.

«عالم شاه ابراهیمی، رئیس شرکت هواپیمایی آریانا گفته است که به دلیل گسترش ویروس کرونا حدود ۶۰ درصد از درآمد خود را از دست داده است.

«سلیمان عمر» یکی از مسئولان شرکت هواپیمایی «کام ایر» افغانستان هم گفته است که ۱۳ میلیون دلار خسارت به علت کاهش پروازها، اجاره ،مالیات و برخی از مصارف دیگر به این شرکت وارد شده است.

اعضای شورای ولایتی بدخشان نیز می گویند با بسته شدن پل های مرزی میان بدخشان افغانستان و تاجیکستان دسترسی باشندگان چندین ولسوالی دشوار شده و اکنون باشندگان این ولسوالی ها به کمبود مواد غذایی مواجه اند.

بر اساس داده های برنامه جهانی غذا و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد ،افغانستان از نظر بحران  غذایی در رده سوم جهانی قرار گرفته است.

در این گزارش اضافه شده است که در افغانستان ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر با بحران غذایی روبرو هستند.

بیکاری و گرسنگی در پایتخت شش میلیون نفری کابل هر روز افزایش می یابد به گونه ای که حتی کارمندان چند اداره در ماههای اخیر به دلیل دریافت نکردن حقوق دست به خودکشی زده اند.

براساس آمار رسمی وزارت بهداشت افغانستان یکهزارو ۷۰۴ تن در این کشور به بیماری کرونا مبتلا اند اما «فیروزالدین فیروز» وزیر بهداشت این کشور بتازگی گفته است امکان آن وجود دارد که هزاران تن دیگر که به این بیماری گرفتاراند از چشم وزارت بهداشت پنهان مانده باشد.

کلیدواژه