ثور 11, 1399 13:27 Asia/Kabul
  • حزب جمعیت اسلامی: کودتاچیان علیه آرای مردم مسئول بحران کنونی افغانستان هستند

حزب جمعیت اسلامی افغانستان گفت که سکوت اتحادیه اروپا در برابر کودتای انتخاباتی، جفا در حق دموکراسی است و مسئولان بحران سیاسی کنونی افغانستان کودتاچیان علیه آرای مردم هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «حزب جمعیت اسلامی افغانستان» در واکنش به بیانیه اتحادیه اروپا درباره بن‌بست سیاسی افغانستان، موضع آن را «یکجانبه و‌ تکرار سکوت در برابر کودتای انتخاباتی» دانست.

حزب جمعیت اسلامی با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: با امتنان از همکاری‌ها و قربانی‌های بین‌المللی در افغانستان؛ اغماض دوستان بین‌المللی ما در برابر کودتای انتخاباتی، جفا در حق دموکراسی نوپای ما و آینده این جامعه است.

پیش از این سران هیئت اتحادیه اروپا، سفیران کشورهای عضو حاضر در افغانستان و سفیر نروژ در تماس با «عبدالله عبدالله» رهبر تیم «ثبات و همگرایی» خواستار پایان فوری اختلافات سیاسی در افغانستان شده و هشدار داده بودند که ادامه تنش‌های سیاسی بر کمک‌های مالی اتحادیه اروپا از افغانستان تاثیر منفی خواهد گذاشت.

حزب جمعیت در ادامه تصریح کرد: مسئول بحران سیاسی کنونی افغانستان آن‌هایی هستند که علیه رأی مردم کودتا نموده و با تقلب، دموکراسی نوپای این کشور را کشتند؛ نه آن‌هایی که بدنبال شفافیت نتیجه انتخابات می‌باشند.

در حالی که گزارش‌هایی از تلاش اشرف غنی و عبدالله برای توافق وجود دارد، «صلاح‌الدین ربانی» رهبر حزب جمعیت اسلامی و نیز از اعضای رهبری تیم ثبات و همگرایی پیشتر تصریح کرده بود که آرای مردم معامله نخواهد شد و این تیم تا تغییر نظام سیاسی افغانستان به مبارزه با «کودتا علیه آرای مردم» ادامه می‌دهد.

کلیدواژه