ثور 11, 1399 15:17 Asia/Kabul
  • افزایش حملات علیه شیعیان در افغانستان

کمیسیون بین‌المللی آزادی‌های مذهبی آمریکا در گزارشی اعلام کرد که حملات علیه شیعیان افغانستان در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

کمیسیون بین‌المللی آزادی‌های مذهبی آمریکا در گزارش سالانه‌اش اعلام کرد که در سال 2019 میلادی شرایط آزادی مذهبی در افغانستان با توجه به بی‌ثباتی سیاسی و درگیری‌های داخلی روند منفی داشته و حملات توسط گروه‌های افراطی نه تنها ثبات کلی افغانستان را تهدید کرد بلکه بطور ویژه مسلمانان شیعه را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد.

گزارش می‌افزاید: حملات تروریستی علیه شیعیان افغانستان، هدف قرار دادن رهبران شیعه، محله‌ها، مراسم و مساجد شیعیان در سال‌های اخیر تشدید شده است و این روند در سال 2019 میلادی نیز ادامه داشت.

کمیسیون بین‌المللی آزادی‌های مذهبی آمریکا در ادامه نیز با اشاره به تمهیدات انجام شده جهت بهبود امنیت شیعیان افغانستان نوشت: دولت افغانستان طی سال‌های اخیر برخی اقدامات را برای بهبود امنیت اقلیت‌های مذهبی انجام داده که از جمله آن می‌توان به افزایش حضور نیروهای امنیتی در محلات شیعه‌نشین و مجوز مسلح شدن افراد غیرنظامی شیعه تحت نظارت پلیس در مراسم‌های مذهبی مانند عاشورا اشاره کرد.

در ادامه گزارش آمده که به دلیل این تلاش‌ها حملات تروریستی علیه مراسم‌های مذهبی شیعیان تاحدودی کاهش یافته است اما عدم کنترل دولت بر کل خاک افغانستان، مشکلات مداوم در زمینه فساد و کمبود ظرفیت نیروهای امنیتی در مناطقی که دولت تحت کنترل دارد مانع از اثربخشی کلی این تلاش‌ها شده است.

این نهاد در گزارش سالانه خود همچنین به حملات اخیر علیه شیعیان افغانستان اشاره کرد که به شرح ذیل آمده است:

17 آگوست 2019؛ حمله انتحاری  به مراسم عروسی زوج شیعه در کابل که منجر به شهادت 63 نفر و زخمی شدن 182 تن شد

6 جولای 2019؛ بمبگذاری در مسجد شیعیان در غزنی منجر به شهادت 4 نفر و زخمی شدن 20 تن دیگر شد.

21 مارس 2019؛ حمله به «زیارت سخی» شهر کابل و مراسم جشن نوروز که منجر به شهادت 6 نفر و زخمی شدن 23 تن دیگر شد.

7 مارس 2019؛ حمله به مراسم بزرگداشت «عبدالعلی مزاری» رهبر سابق حزب وحدت اسلامی افغانستان در یک منطقه شیعه‌نشین که منجر به شهادت 27 نفر و زخمی شدن 55 تن دیگر شد.

گفتنی است که گروه تروریستی داعش مسئولیت تمام این حملات را به عهده گرفت.

کلیدواژه