ثور 30, 1399 15:40 Asia/Kabul

مقام‌های محلی در ولسوالی کهسان ولایت هرات خبر از تیراندازی در گمرک مرزی اسلام قلعه میدهند و می‌گویند: افراد مسلح غیرمسئول اقدام به تیراندازی کرده واوضاع را به هم ریخته اند.

به گزارش خبرنگار رادیودری، گزارش های تازه نیز حاکی از زدو خورد فیزیکی و تیراندازی های پراکنده در داخل محوطه گمرک است و نیروهای امنیتی نیز در محل رویداد جابجا شده‌اند.

اگر چه تاکنون مسئولان امنیتی این ولایت در این باره ابراز نظری نکرده اند اما شاهدان عینی میگویند: شماری از کارمندان گمرک و مراجعین این اداره در این خشونت‌ها زخمی شدند.

تحلیلگران در هرات اما بر این باورند که تا زمانیکه افراد مسلح غیرمسئول و حلقات مافیایی در این اداره نفوذ داشته باشند وضعیت به همین منوال است.

امان‌الله نیازی کارشناس اقتصادی در هرات در گفتگو با رادیودری ضمن تاکید بر اینکه اگر قرار باشد چرخه اقتصادی این ولایت به حالت عادی بچرخد، گفت: باید جلو فعالیت های گروهای مافیایی در گمرک هرات گرفته شود.

وی بار دیگر بر انتقال گمرک از شهرک مرزی اسلام قلعه به مرکز هرات پافشاری کرد و افزود: وضعیت هر روز وخیم تر میشود و افراد سودجو برای رسیدن به اهدافشان از هیچ تلاشی دریغ نمیکنند.

وی با بیان اینکه اعتراضات زیادی مبنی بر فعالیت گمرک هرات در ولسوالی کهسان وجود دارد، تصریح کرد: ماه قبل هیات بررسی کننده ای از مرکز کشور به همراهی نماینده‌گان مردم در شورای ولایتی و ولسی جرگه نتیجه تحقیقات شان را به کابل برده اند و ادامه کار گمرک در اسلام قلعه را به نفع دولت و مردم ندانستند.

نیازی نگاهی به افزایش ترورها در مسیر هرات تا اسلام قلعه، حضور نیروهای مسلح مخالف دولت و عدم دسترسی فوری به این اداره مهم و عایداتی کشور داشت و گفت: مسئولان وزارت مالیه از کثری درامد گمرکی طی این مدت ابراز نگرانی کرده اند و اگر این روال ادامه پیدا کند مشکلات بیشتری دامن گیر مردم خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تا زمانیکه اداره محلی هرات و مسئولان دولتی در کابل برای مبارزه قاطع با فساد اداری در گمرک اقدام نکنند این روان ادامه خواهد داشت و هر روز شاهد بدتر شدن وضع خواهیم بود.

این برای بار نخست نیست که جارو جنجال در گمرک هرات حادثه میافریند.

گزارش محمدی خبرنگار رادیودری از هرات:

کلیدواژه