ثور 31, 1399 12:22 Asia/Kabul
  • رهبر طالبان خواستار پایبندی آمریکا به توافق صلح دوحه شد

رهبر گروه طالبان افغانستان در پیامی به مناسبت عید سعید فطر، از آمریکا خواست به کسی اجازه ندهد تا توافق‌نامه‌ صلح میان آمریکا با این گروه را با موانع، تأخیر و در نهایت با ناکامی و شکست مواجه کند.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، ملا هبت‌الله آخندزاده در  پیامی به مناسبت عید فطر که امروز (چهارشنبه، ۳۱ ثور) منتشر شده، امضای توافق‌نامه‌ صلح میان آمریکا و طالبان را برای این گروه یک پیروزی دانسته و گفته است در صورتی که این توافق‌نامه به‌ صورت صادقانه عملی شود، به نفع تمام طرف‌های دخیل در قضیه است. 

وی تأکید کرده است که طالبان به توافق‌نامه‌ امضاشده متعهد است و از آمریکا نیز می‌خواهد که بر تعهدات خود پایبند مانده و نگذارد که این فرصت حیاتی ضایع شود.

در پیام عیدی ملا هبت‌الله همچنان در مورد وضعیت زندانیان این گروه در زندان‌های دولت افغانستان نیز اشاره شده است. در پیام گفته شده است که زندانیان در زندان‌های دولتی در شرایط سخت قرار دارند و با مشکلات زندگی می‌کنند.

رهبر طالبان از نهادهای بین المللی و مؤسسات خیریه خواسته است که در مورد وضعیت زندانیان احساس مسئولیت کنند تا هرچه زودتر برای مصئونیت و رهایی زندانیان گام‌های لازم برداشته شود.

اخیرا حملات جنگ‌جویان گروه طالبان در بخش‌های مختلف کشور افزایش یافته است. دولت افغانستان این گروه را به عدول از توافق‌نامه‌ صلح دوحه متهم کرده است.

همچنان دولت افغانستان در واکنش به افزایش حملات طالبان، به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده است تا از حالت دفاعی فعال خارج و به حالت تهاجمی تغییر موضع بدهند.

توافقنامه صلح آمریکا و طالبان مدتی قبل در قطر به امضا رسید و در عوض خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، طالبان متعهد شده که این کشور تبدیل به مکانی برای تروریسم تبدیل نشود. 

این در حالی است که قرار بود بلافاصله پس از این توافق گفتگوهای بین الافغانی میان طالبان و دولت افغانستان آغاز شود که به دلیل افزایش خشونت در افغانستان و تاخیر آزادی زندانیان تاکنون زمان مشخصی برای این کار اعلام نشده است. 

کلیدواژه