جوزا 01, 1399 12:26 Asia/Kabul
  • پامپئو: رهبران افغانستان تلاش‌ها برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را تسریع کنند

وزیر خارجه آمریکا از «اشرف غنی» و «عبدالله» خواست تا پس از توافقنامه سیاسی با یکدیگر تلاش‌ها را برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تسریع کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در یک جلسه مطبوعاتی در واشنگتن ضمن استقبال از توافق سیاسی بین «اشرف غنی» و «عبدالله» از دو طرف خواست تا از تحولات بوجود آمده برای تسریع تلاش‌ها جهت ورود دولت افغانستان به مذاکرات بین‌الافغانی استفاده کنند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه نیز از تمامی طرف‌های درگیر جنگ از جمله طالبان خواست تا نقش خود را برای آغاز مذاکرات ایفا کنند.

وی افزود: خشونت باید کاهش یابد، ما سخت تلاش می‌کنیم تا هدف مهم دستیابی به صلح و آشتی در افغانستان را برآورده سازیم.

این در حالی است که «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا نیز در دیدار اخیرش با هیئت سیاسی طالبان در قطر از همه طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته بود تا خشونت‌ها را کاهش دهند و تاکید کرده بود که تمام طرف‌ها در همه موارد توافقنامه قطر از جمله آزادی زندانیان توسط دولت افغانستان و طالبان الزامات اجرایی دارند.

خلیلزاد همچنین خاطرنشان کرد که توافقنامه آمریکا و طالبان در هم پیوسته است و تعهدات ضدتروریسم، مذاکرات بین‌الافغانی، خروج نیروها، و کاهش تدریجی خشونت که منجر به آتش بس دائمی شود همه به یکدیگر وابسته است.

برخی کارشناسان بر این باورند که واشنگتن در پی برقراری صلح در افغانستان نیست و توافقنامه آمریکا و طالبان نیز صلح را برای افغانستان به ارمغان نمی‌آورد بلکه دولت ترامپ با اعطای امتیازات گسترده به طالبان در پی خروج آبرومندانه از افغانستان می‌باشد.

کلیدواژه