جوزا 19, 1399 09:47 Asia/Kabul
  • سفیر پیشین ناتو: ترک افغانستان پیش از تعهد طالبان به صلح عجولانه است

سفیر غیرنظامی پیشین ناتو در افغانستان می‌گوید که هرگونه خروج نیروهای خارجی از افغانستان، بدون تعهد طالبان به صلح عجولانه خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، نیکولاس کی در مصاحبه ای با فورس نیوز گفت: این برای ما بسیار عجولانه خواهد بود تا قبل از یک توافق سیاسی جامع، افغانستان را ترک کنیم.

این در حالی است که آمریکا و طالبان در تاریخ ۲۹ فوریه سال جاری میلادی (10حوت 1398) توافقی برای صلح افغانستان در قطر امضا کردند.

براساس این توافق، حکومت افغانستان تا ۵۰۰۰ زندانی طالبان را آزاد می‌کند و نیروهای آمریکایی نیز در جریان ۱۴ ماه پس از توافق، افغانستان را ترک خواهند کرد.

درعوض طالبان نیز تعهد کرده است که ۱۰۰۰ زندانی حکومت را آزاد کند و به گروه‌های تروریستی مانند القاعده اجازه فعالیت را در مناطق تحت حاکمیتش ندهد.

در همین حال سفیر غیرنظامی پیشین ناتو گفت: یگانه تعهد ناتو در این مرحله؛ در قدم نخست کاهش نیروها تا ۱۲ هزار سرباز است و سپس قسمتی از نیروها باقی خواهد ماند.

کی تاکید کرده است که این توافق مشروط است. اگر طالبان به تعهداتشان عمل نکنند، توافقی در کار نیست.

به گفته وی یکی از تعهدات این گروه کاهش خشونت‌ها در افغانستان است که باید به آن عمل می‌کردند که نکرده اند.

نیکولاس کی افزود: طالبان حملات علیه نیروهای ائتلاف را متوقف کرده اند. حملات بزرگ در شهرها را متوقف کرده اند. اما آنها هنوز هم نیروهای افغان، افراد غیرنظامی را در مناطق دور دست و در ولسوالی ها در سراسر افغانستان، می‌کشند.

این مقام پشین ناتو در افغانستان تاکید کرده است که گام بعدی در راستای صلح افغانستان آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی است.

کلیدواژه