جوزا 27, 1399 10:44 Asia/Kabul
  • توقف فعالیت پزشکان بدون مرز در بیمارستان دشت‌برچی کابل
    توقف فعالیت پزشکان بدون مرز در بیمارستان دشت‌برچی کابل

تقریبا یک ماه پس از حمله مهاجمان مسلح به شفاخانه صدبستر دشت برچی، سازمان پزشکان بدون‌مرز پایان فعالیت خود در شفانه صد بستری برچی را اعلام کرد.

به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، تقریبا یک ماه پس از حمله مهاجمان مسلح به شفاخانه صدبستر دشت برچی، سازمان پزشکان بدون‌مرز اعلام کرد به دلیل اینکه تاکنون هیچ اطلاعاتی در مورد عاملان و یا انگیزه این رویداد به دست نیامده، پایان فعالیت خود در شفانه صد بستری برچی را اعلام می‌کند.

در اعلامیه این سازمان که روز (دوشنبه 26 جوزا) منتشر شده آمده است: با توجه به اینکه هیچ اطلاعاتی درباره این حمله به دست نیامده‌، ممکن است در آینده نیز چنین حملاتی انجام شود.

این سازمان تصریح کرده است که این تصمیم ضروری اما دردناک پس از آن گرفته شد که این سازمان هیچ اطلاعی در مورد عاملان یا انگیزه این حمله به‌دست نیاورد.

در این اعلامیه آمده است: «یک ماه پس از این حمله که همه ما را در شوک قرار داده است، بسیار اندک می‌دانیم؛ مسئولیت این حمله را هیچ کسی به عهده نگرفته است، مقامات افغانستان طالبان را مقصر دانستند که آنها این اتهام را رد و محکوم کردند در حالی که نمایندگان دولت‌های خارجی علنا گروه‌های افراطی مانند داعش را انگشت نشان کردند.»

این سازمان افزوده است: با توجه با آن‌که ما نمی‌دانیم این حمله از سوی چه کسی و یا گروهی انجام شده، اما به درستی درک می‌توانیم که هدف این حمله، کشتار نوزادان، بیماران، کارمندان پزشکی و فعالیت‌های بشر دوستانه آنها بوده است.

این اعلامیه افزوده است: نمی‌توان به این رویداد به عنوان یک حادثه غم‌انگیز نگاه کرد و آن را پشت سر گذاشت؛ این بار نخست نیست که سازمان‌های امدادرسان در غرب کابل مورد حمله قرار می‌گیرند.

گفتنی است که حدود یک ماه پیش سه مهاجم مسلح به شفاخانه صد بستر ملی در دشت برچی حمله کردند. این حمله پس از نزدیک به پنج ساعت درگیری با از پا درآمدن مهاجمان پایان یافت.

در این حمله ۲۴ غیر نظامی به شمول دو نوزاد جان باخته‌ و ۱۶ نفر دیگر زخمی‌ شده‌اند

هیچ گروهی مسئولیت این رویداد خونین را بر عهده نگرفت و طالبان، به عنوان فعال‌ترین گروه جنگجو در افغانستان، دست داشتن در این حمله را رد کرد.

کلیدواژه