سرطان 06, 1399 12:46 Asia/Kabul
  • اقتصاد محور گفت‌وگوی مقامات ازبکستان و افغانستان

معاون وزیر امور خارجه ازبکستان و سفیر افغانستان در این کشور طی گفت‌وگوی دوجانبه موضوع بازسازی اقتصاد افغانستان را بررسی کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس در تاشکند، «فرقت صدیق اف» معاون وزیر امور خارجه ازبکستان و «احمد خالد المی» سفیر افغانستان در این کشور طی گفت‌وگوی دوجانبه مسائل بازسازی اقتصاد افغانستان را بررسی کردند.

سفیر افغانستان در این دیدار تلاش‌های ازبکستان را در حل و فصل بحران افغانستان از طریق ابزارهای سیاسی- دیپلماسی ارزشمند دانست.

احمد خالد المی به نمایندگی دولت و مردم افغانستان از رئیس جمهور ازبکستان بابت کمک‌های ارائه شده در اجرایی اقدامات ضدبحرانی در ابعاد اجتماعی و اقتصادی در دوران پاندمی به دولت افغانستان ابراز قدردانی کرد.

طرفین حضور ازبکستان در بازسازی اقتصادی افغانستان از جمله اجرایی طرح‌های حمل‌ونقلی- ارتباطاتی و انرژی در مرزهای افغانستان را بررسی کردند.

همچنین مسائل همکاری‌های متقابل در چارچوب سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای نیز مورد بررسی قرار گرفت.

مبادلات بازرگانی این دو کشور در سال 2019 میلادی در سطح 618 میلیون دلار قرار گرفت.

هم‌اکنون در ازبکستان 110 شرکت با سرمایه سرمایه گذاران افغانی و در افغانستان نیز 8 شرکت با حضور بازرگانان ازبک فعالیت می‌کنند.

افغانستان استقلال این کشور را در دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در اکتبر سال 1992 میلادی بین این دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

کلیدواژه