سرطان 11, 1399 10:59 Asia/Kabul
  • پامپئو:‌ از طالبان خواستم به تعهدش در عدم حمله به آمریکایی‌ها پایبند باشد

وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه گفت که در گفت‌وگوی تلفنی با مذاکره کننده ارشد طالبان از وی خواسته تا این گروه به تعهد خود در عدم حمله به آمریکایی‌ها پایبند باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه از گفت‌وگوی تلفنی با مذاکره کننده ارشد گروه طالبان خبر داد.

پامپئو گفت که در این گفت‌وگوی تلفنی از مذاکره کننده ارشد طالبان خواستم که این گروه به تعهد خود در عدم حمله به نیروهای آمریکایی پایبند باشد. 

روز سه‌شنبه  وزیر خارجه آمریکا از طریق ویدیو کنفرانس با «ملا عبدالغنی برادر»، معاون سیاسی گروه طالبان در مورد آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و کاهش خشونت در افغانستان بحث و گفت‌وگو کرد.

توافق‌نامه‌ صلح میان آمریکا و گروه طالبان در تاریخ 10 حوت سال گذشته در شهر دوحه، پایتخت قطر به امضا رسید. مطابق این توافق‌نامه، قرار بود که پنج‌هزار زندانی طالبان در ازای یک‌هزار زندانی این گروه آزاد شوند و به دنبال آن مذاکرات بین‌الافغانی نیز آغاز شود.

همچنین براساس این توافق‌نامه، آمریکا در ۱۳۵ روز پس از امضای آن، شمار نیروهایش در افغانستان را به هشت‌هزار و ۶۰۰ نفر کاهش می‌دهد. شمار باقی‌مانده نیروهای آمریکایی و ائتلاف نیز در جریان 9 ماه و نیم پس از آن پایگاه‌های‌ خود در افغانستان را ترک خواهند کرد.

کلیدواژه