سرطان 14, 1399 18:25 Asia/Kabul
  • توافق پنتاگون و کاخ سفید برای ادامه حضور ۴ هزار نظامی در افغانستان
    توافق پنتاگون و کاخ سفید برای ادامه حضور ۴ هزار نظامی در افغانستان

یک رسانه آمریکایی گزارش داد که مقامات کاخ سفید و پنتاگون با ادامه حضور بیش از ۴ هزار نظامی در افغانستان پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موافقت کرده‌اند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، فرماندهان ارشد آمریکایی و مقامات کاخ سفید توافق دارند تا بیش از 4 هزار نظامی این کشور تا پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در افغانستان باقی بمانند.

«لس‌آنجلس تایمز» با انتشار این خبر افزود که این اقدام خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان را تا پس از انتخابات ماه نوامبر به تعویق می‌اندازد.

براساس این گزارش، درحالی که ترامپ تلاش دارد همه نیروهایش را پیش از انتخابات نوامبر از افغانستان خارج کند و خروج نیروها را دستاوردی بسیار مهم در زمینه سیاست خارجی و برای پیروزی مجدد در انتخابات ضروری می‌داند، مقامات پنتاگون و کاخ سفید ماه گذشته میلادی در دیداری بر سر ادامه حضور 4 هزار نیرو موافقت کردند.

پیش از این نیز ژنرال «کنت مکنزی» رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفته بود که اگر شرایط اجازه دهد سطح نیروهای آمریکایی در افغانستان به صفر خواهد رسید اما طالبان زمینه خروج کامل نیروها را فراهم نکرده است.

این نخستین باری نیست که پنتاگون با موفقیت لابی‌گری کرده است تا خروج برنامه‌ریزی شده نیروها از افغانستان چند ماه قبل از انتخابات متوقف شود.

باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا نیز برنامه‌ها برای خروج کامل از افغانستان را در سال 2015 متوقف کرده بود تا رئیس جمهور بعدی آمریکا درباره خروج یا ادامه حضور نیروها در افغانستان تصمیم بگیرد.

اگر ترامپ بازنده انتخابات شود تصمیم برای خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان با «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود که بارها از تمایلش برای کاهش سطح نیروها در افغانستان گفته است.

تگ

کامنت