سرطان 15, 1399 17:36 Asia/Kabul
  • والی هرات: اقداماتی برای مبارزه با فساد در گمرک اسلام قلعه انجام می‌شود

والی هرات گفت که درآمد گمرک اسلام‌‌قلعه‌ این ولایت توسط اشخاص و گروه‌های مافیایی تاراج شده و به زودی اقداماتی در این زمینه انجام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، «عبدالوحید قتالی» که امروز (یک‌شنبه، 15 سرطان) در یک کنفرانس خبری در شهر هرات صحبت می‌کرد، گفت که دست مافیا و زورمندان را از درآمد گمرک اسلام‌قلعه کوتاه می‌کند و به هیچ عنوان دیگر اجازه حیف‌و‌میل عواید را نخواهد داد.

وی تأکید کرد: سرنوشت چند سال تاراج گمرک را کی مشخص می‌کند؟ سرنوشت هزاران خودروی که در گمرک گم شده کی مشخص می‌کند؟ من می‌خواهم که در مورد این باره صحبت کنم که هیچ کس به چشم خود ندیده و نه مأمور و نه مردم. مافیاگری در درون گمرک هرات قابل انکار نیست. پس حامیان مافیا دست از توطئه بردارند.

به گفته والی هرات، در سال 1398 بیش از چهارهزار خودرو و در جریان سال جاری بیش از یک‌هزار و 500 خودرو محصول گمرکی پرداخت نکرده و از دروازه گمرک خارج شده‌اند.

او گفت که تنها 10 درصد انتقال کالاهای بازرگانی توسط بازرگانان صورت می‌گیرد و 90 درصد باقی‌مانده توسط مافیا صورت می‌گیرد.

سید عبدالواحید قتالی هم‌چنان با کارمندان گمرک اسلام‌قلعه به خاطر پایان اعتصاب کاری آنها دیدار کرده است. والی هرات از معترضان خواسته است که دوباره سر کار خود در بندر اسلام قلعه برگردند.

کارمندگان گمرک هرات از مداخله زورمندان و تداوم ناامنی‌ها در مسیر شاهراه هرات – اسلام قلعه نگران هستند. قتالی به آنان اطمینان داده است که نیروهای امنیتی در راستای تأمین امنیت این شاه‌راه تلاش می‌کنند.

در همین حال مصطفا حکیمی، سرپرست گمرک هرات می‌گوید که به‌دلیل مداخله‌ی زورمندان، مافیا و تهدیدات امنیتی جمع آوری عواید با مشکل صورت می‌گیرد. به گفته‌ وی بارها کارمندان گمرک توسط زورمندان مورد لت‌وکوب قرار گرفته‌اند.

یک قسمت زیادی از واردات کالا از کشورهای خارجی مخصوصا ایران از طریق گمرک اسلام‌قلعه‌ی هرات به کشور صورت می‌گیرد. همواره انتقادهای مبنی بر وجود فساد گسترده در این گمرک وجود داشته است.

با انتقال گمرک از داخل شهر هرات به مرز اسلام قلعه، حلقه‌ی فساد در گمرک بازتر شده و درآمد این اداره نیز تا 50 درصد کاهش یافته است.

کلیدواژه