سرطان 20, 1399 13:10 Asia/Kabul
  • نشست بین‌المللی تقویت اجماع در مورد صلح افغانستان؛ دیپلمات‌ها خواستار پایان خشونت از سوی طالبان شدند
    نشست بین‌المللی تقویت اجماع در مورد صلح افغانستان؛ دیپلمات‌ها خواستار پایان خشونت از سوی طالبان شدند

نشست بین‌المللی تقویت اجماع در مورد صلح افغانستان با حضور نمایندگان کشورهای مختلف و سازمان‌های بین‌المللی به میزبانی وزارت امور خارجه کشور از طریق ویدیو کنفرانس، عصر روز پنجشنبه (19 سرطان) برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، نشست بین‌المللی تقویت اجماع در مورد صلح افغانستان با حضور نمایندگان کشورهای مختلف و سازمان‌های بین‌المللی به میزبانی وزارت امور خارجه کشور از طریق ویدیو کنفرانس، عصر روز پنجشنبه (19 سرطان) برگزار شد.

«اشرف غنی» رییس جمهور افغانستان در مراسم افتتاح این نشست گفت که خواستار صلحی است که افغانستان به عنوان کشورِ مستقل و متحد در منطقه و جهان، دستاوردهایی‌که در 19 سال اخیر داشته، حفظ شود.

غنی ادامه داد: خشونت از طرف طالبان، مایۀ نگرانی عمیق است و میزان خشونتِ این گر‌وه در برابر نیروهای امنیتی و دفاعی افغان پذیرفتنی نیست.

در این همایش بین‌المللی نمایندگان و سفرای ایالات متحده‌ای امریکا، اتحادیه‌ی اروپا، یوناما، ناتو، انگلیس، آلمان، فرانسه، نروژ، کانادا، هلند به نمایندگی از سوئد، دانمارک و فنلاند، ژاپن، اتریش، کره جنوبی و اندونزی صحبت کردند.

افراد حاضر حمایت خویش را از تلاش‌های صلح در افغانستان ابراز داشتند و با تأکید بر حفظ دستاوردهای سالیان اخیر، اصل جمهوریت نظام، حقوق زنان، اقلیت‌ها، پاس‌داری از آزادی‌های مندرج در قانون اساسی، کاهش خشونت و اعلام آتش بس خواهان آغاز مذاکرات هرچه زودتر بین‌الأفغانی گردیدند.

«عبدالله عبدالله» رییس شورای عالی مصالحۀ ملی نیز در این همایش گفت: شما از یکی از مهم‌ترین اولویت‌های افغانستان که دست‌یافتن به صلح دایمی و ختم جنگ است حمایت خود را اعلام کردید. از این بابت از شما تشکر و سپاس‌گزاری می‌کنیم. امیدوارم به کمک‌ها و حضور فعال خویش در مرحله‌ی پساصلح نیز ادامه دهید.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی به افراد حاضر در همایش اطمینان داد که حفظ دستاوردهای سالیان اخیر که با قربانی‌های فراوان به دست آمده در رأس برنامه‌های او درمذاکرات و دست‌یافتن به صلح قرار دارد.

وی به متحدان بین‌المللی افغانستان اطمینان داد که در کار تشکیل کابینه و نهایی سازی تشکیلات شورای عالی مصالحه پیش‌رفت‌های لازم صورت گرفته است.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی در بخش دیگر از صحبت‌های خود افزود که کار نهایی سازی مبادلۀ اسیران دو طرف ادامه دارد و جمهوری اسلامی افغانستان متعهد است که این روند را برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تکمیل کند.

عبدالله افزایش خشونت در این مرحله را محکوم کرد و از طالبان خواست تا در زمینه‌ی کاهش خشونت‌ همکاری نمایند. برای پایان دادن به کاهش خشونت‌ها عبدالله خواهان برقراری آتش بس بشردوستانه در افغانستان گردید.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی در بخش دیگر از صحبت‌های خود افزود: صلح نه تنها برای افغانستان که برای منطقه و جهان مهم است و زمینه‌ همکاری‌های بیشتر اقتصادی و مبارزه با دهشت‌افگنی و افراط‌گرایی را فراهم می‌سازد.

عبدالله از نمایندگی و حضور زنان، جامعه‌ مدنی و خانواده‌های قربانیان در روند صلح و پساصلح به عنوان یکی از اصول جمهوری اسلامی افغانستان اطمینان داد.

تگ

کامنت