سرطان 21, 1399 17:16 Asia/Kabul
  • هیواد: افزایش خشونت از سوی طالبان موجب نارضایتی جامعه جهانی شده است
    هیواد: افزایش خشونت از سوی طالبان موجب نارضایتی جامعه جهانی شده است

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفت: دولت افغانستان، با بسیاری از کشورهای دخیل در روند صلح، در ارتباط است و از آن‌ها از جمله دولت قطر، خواسته تا گروه طالبان را متقاعد کند که اقدامات لازم، عملی و فوری را برای کاهش خشونت در دست گیرند.

به گزارش خبرگزاری فارس، «گران هیواد»، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان،هیواد، امروز شنبه (۲۱ سرطان)، در یک نشست خبری گفت که هفته گذشته، سه نشست مهم برای اجماع منطقه‌ای و جهانی در راستای برقراری صلح و ثبات دائمی در افغانستان برگزار شده بود.

به گفته او، نمایندگان کشورهای منطقه و جامعه جهانی، نسبت به ادامه و افزایش خشونت از سوی گروه طالبان، ناراضی هستند و از موضع دولت افغانستان درباره صلح، حمایت می‌کنند.

هیواد، افزود که دولت افغانستان، با بسیاری از کشورهای دخیل در روند صلح، در ارتباط است و از آن‌ها از جمله دولت قطر، خواسته تا گروه طالبان را متقاعد کند که اقدامات لازم، عملی و فوری را برای کاهش خشونت در دست گیرند.

وی تأکید کرد که کاهش خشونت از سوی گروه طالبان، بخشی از توافق‌نامه صلح قطر است.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان همچنین تصریح کرد که کشورهای منطقه و جهان، از طالبان خواسته‌اند که با اجرای تعهدات‌ خود، زمینه را برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی فراهم سازند.

این در حالی است که شورای امنیت ملی افغانستان نیز، روز شنبه (۲۱ سرطان)، اعلام کرد که در جریان یک هفته‌ گذشته، طالبان حملاتی را در ۱۶ ولایت افغانستان راه‌اندازی کردند که در نتیجه‌ آن، ۲۳ غیرنظامی جان باختند و ۴۵ نفر دیگر زخمی شدند.

خشونت از سوی گروه طالبان، در حالی ادامه یافته که قرار است پس از تبادل پنج هزار زندانی طالبان با یک هزار زندانی دولتی، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود

کلیدواژه