سرطان 28, 1399 16:17 Asia/Kabul
  • ششمین کشتی گندم اهدایی هند به افغانستان در چابهار پهلوگیری کرد
    ششمین کشتی گندم اهدایی هند به افغانستان در چابهار پهلوگیری کرد

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از پهلوگیری ششمین کشتی حامل گندم اهدایی هند به افغانستان در بندر چابهار خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ایران، بهروز آقایی اظهار داشت: ششمین کشتی از محموله 75 هزار تنی گندم اهدایی هند به افغانستان در بندر شهید بهشتی چابهار پهلوگیری کرد و بلافاصله عملیات تخلیه آن آغاز شد.

وی اظهار کرد: کشتی کاشان حامل  355 دستگاه کانتینر 20 فوت و وزن تقریبی 8875  تن از محموله گندم ترانزیتی اهدایی هند به افغانستان طبق برنامه از پیش تعیین شده، روز جمعه 27 سرطان وارد بندر شهید بهشتی و بلافاصله پس از پهلودهی عملیات تخلیه آن آغاز شد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان ایران با اعلام اینکه این ششمین پارت از محموله 75 هزار تنی ترانزیتی کمک های انسان دوستانه دولت هند به افغانستان از طریق بندر چابهار است افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون 38 هزار و 500 تن گندم اهدایی هندوستان در قالب پنج محموله از طریق این بندر استراتژیک وارد و به صورت حمل یکسره از طریق مرز میلک – زرنج به افغانستان منتقل شده است.

آقایی با اشاره به ورود دیگر محموله های کمک های انسان دوستانه هند به افغانستان از طریق دروازه ملل در ماه های آینده، اذعان کرد: در حالی شاهد رونق صادرات و واردات در بندر شهید بهشتی چابهار هستیم که اقتصاد همه کشورهای جهان تحت تأثیر اپیدمی کرونا ویروس قرار گرفته است.

او  با اشاره به خروج این محموله پس از انجام تشریفات گمرکی از بندر چابهار به مرز افغانستان، اضافه کرد: با توجه به روند انتقال گندم ترانزیتی هند به افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی و به منظور افزایش صادرات، ترانزیت و کاهش هزینه های حمل و نقل، کانتینرهای حامل محموله گندم با حمل دو سر بار در مسیر برگشت برای انتقال بار ترانزیتی صادراتی افغانستان به هند استفاده می شود.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان با بیان اینکه بندر چابهار نزدیکترین مسیر ترانزیتی هند به افغانستان و سایر کشورهای حوزه CIS است، خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به میزان تجارت هند با افغانستان و نیاز این دو کشور به مسیر مواصلاتی دریایی، این بندر استراتژیک مناسب ترین گزینه برای دو طرف محسوب می شود.

کلیدواژه