اسد 04, 1399 09:46 Asia/Kabul
  • بازگشت بیش از ۴۰۰ صدهزار مهاجر افغانستانی در شش ماه گذشته به وطن

بیش از چهارصد هزار پناهجوی افغان در شش ماه گذشته به افغانستان برگشته اند.

اندوزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان می‌گوید که از آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی تا اکنون بیش از ۴۰۰ هزار پناهجوی افغان به وطنشان برگشته اند.

معاون سخنگوی این وزارت خانه می گوید بیشتر این پناهجویان افغان از ایران و پاکستان به افغانستان برگشته اند.

آقای باهر افزوده: “حدود ۴۰۰ هزار نفر، تنها از ایران به افغانستان برگشته اند. این آمار برگشت‌کنندگان در یک ماه قبل از سال‌نو ۱۳۹۹ به گونۀ بی‌سابقه افزایش یافت، یعنی حدود ۱۵هزار پناهجو در یک روز از ایران به افغانستان می‌آمد که دلیل آن گسترش کروناویروس در آن کشور بود.”

آقای باهر همچنان گفت که در حال حاضر یک هزار تا یک هزار و ۵۰۰ پناهجوی افغان روزانه از مرزهای اسلام‌قلعه هرات و ولایت نیمروز وارد این کشور می‌شوند.

به گفته وی شمار زیاد از این مهاجران که به گونهٔ غیر قانونی در آن کشور زندگی می‌کردند در ماه‌های اخیر به گونۀ اجباری برگشت داده شده اند.

بر اساس معلومات این وزارت، ۱۸هزار پناهجوی افغان در ماه‌های اخیر از پاکستان به کشور شان برگشته اند.

مسدود بودن مرزهای پاکستان و افغانستان یکی از عوامل کاهش در برگشت پناهجویان افغان به این کشور عنوان شده است.

همچنان در شش ماه نخست امسال، حدود یک هزار پناهجوی افغان از ترکیه به افغانستان باز گشته اند که از این میان، ۲۰۰ تن آنان به گونۀ اجباری اخراج شده‌اند.

آقای باهر گفت که با گسترش کروناویروس در جهان، روند برگشت پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی و دیگر کشورها کاهش یافته و تنها ۶۰ پناهجوی افغان از کشورهای اروپایی برگشته اند.

او افزود که در حال حاضر روند برگشت پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی، ترکیه و پاکستان به افغانستان متوقف است.

کلیدواژه