اسد 07, 1399 09:52 Asia/Kabul
  • ارگ: طالبان با ادامه دادن جنگ، عامل اصلی تلفات غیرنظامیان هستند
    ارگ: طالبان با ادامه دادن جنگ، عامل اصلی تلفات غیرنظامیان هستند

ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که طالبان با ادامه دادن به جنگ در این کشور عامل اصلی تلفات غیرنظامیان هستند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،ریاست جمهوری افغانستان با اشاره به رهایی بیش از ۴۴۰۰ زندانی طالبان بیان داشت که دولت افغانستان برای پایان جنگ در کشور اقدامات موثری را انجام داده، ولی طالبان و سایر گروه‌های تروریستی به جنگ تحمیلی و نامشروع خود ادامه داده که همه روزه از مردم افغانستان به ویژه زنان و کودکان قربانی می‌گیرند.

رئیس جمهور افغانستان افزوده است که از مطالعه گزارش یوناما متاثر شده و یک بار دیگر عملکرد‌های طالبان و سایر گروه‌های تروریستی که باعث کشته و زخمی شدن غیر نظامیان شده است را شدیدا محکوم می‎کند.

ریاست جمهوری افغانستان بیان داشت: طالبان را دعوت می کنیم که از جنگ علیه مردم و ویرانی کشور دست بکشند و به صدای صلح مردم، دولت افغانستان و جامعه بین المللی لبیک گفته، برای مذاکرات مستقیم آماده شوند.

رئیس جمهور افغانستان تاکیدا به نیرو‌های امنیتی دستور داده است که با هدف حفاظت مردم و جلوگیری از تلفات غیر نظامیان، در عملیات هایشان دقت بیشتری نمایند، زیرا وظیفه و مسئولیت آنها حفاظت و مصونیت مردم است.

گفتنی است که بر اساس گزارش جدید نمایندگی سازمان ملل در افغانستان، در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی یک هزار و ۲۸۲ غیرنظامی کشته و ۲ هزار و ۱۷۶ تن دیگر نیز زخمی شدند که طالبان با ۴۳ درصد و نیرو‌های امنیتی افغانستان نیز با ۲۳ درصد عامل بیشترین تلفات وارد شده به غیرنظامیان هستند.

کلیدواژه