اسد 16, 1399 14:49 Asia/Kabul

مسئولان  شورای ولایتی در بادغیس از اعزام نماینده های‌ مردم این ولایت برای حضور در لوی جرگه مشورتی کابل خبر داده و گفته اند،امیدوارند در این جرگه فیصله‌های صورت بگیرد که راه رسیدن به صلح را هموار سازد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری،عبدالعزیز بیگ، رئیس شورای ولایتی بادغیس در گفتگو با رادیو دری از حضور و فعالیت نظامی طالبان در مسیر بزرگ‌راه‌های این ولایت ابراز نگرانی کرد و گفت، طی روزهای گذشته طالبان مسلح در مسیر این راه‌ها  بخصوص در منطقه قرچغی مانع سفر نماینده‌های مردم برای اشتراک در جرگه مشورتی کابل شدند که با پا درمیانی رهبران قومی بجز یک نماینده مردم ولسوالی قادس سایر افراد به کابل رسیدند.

وی ولسوالی قادس را از ناامن ترین ولسوالی‌های بادغیس برشمرد و گفت، همین ناامنی ها و حضور تفنگداران مخالف دولت در مسیر راه‌ها مشکلات فراوانی برای مردم بوجود آورده حتی اعضای گروه طالبان مانع سفر رهبران قومی از این ولسوالی به مرکز ولایت می‌شوند.

رییس شورای ولایتی بادغیس ابراز امیدواری کرد این جرگه مشورتی که به منظور رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان در کابل برگزار میشود، راه‌های منطقی رسیدن به صلحی پایدار را نیز بررسی کند تا مردم افغانستان از این وضعیت موجود رهایی یابند.

بیگ، خاطرنشان کرد: جرگه مشورتی در کابل فرصت مناسبی است که نماینده‌های مردم بتوانند حرف‌هایشان را به رییس جمهور غنی برسانند و تاکید کنند که دیگر حوصله‌ای برای مردم افغانستان باقی نمانده و ملت حاضر است برای پایان جنگ‌های بی حاصل قربانی بدهند.

رییس شورای ولایتی بادغیس با اشاره بر اینکه ۴۰۰ زندانی باقی مانده طالبان که اکنون در حبس به سر می‌برند متهم به قتل، تجاوز، چپاول اموال مردم و سایر موارد حق‌العبدی هستند ، اظهار داشت: قرار است در این جلسه با حضور همه نماینده های مردم افغانستان در مورد رهایی و یا عدم آزادی آنان تصمیم گرفته شود.

ولایت بادغیس در شمال غرب افغانستان از جمله ولایت‌های بشمار می رود که سالهاست حضور نظامی طالبان را در خود شاهد بوده و و بر اثر نبردهایی که بین اعضای این گروه و نیروهای امنیتی اتفاق افتاده است صدها تن از شهروندان افغانستان کشته و زخمی شدند.

شهروندان بادغیس بارها در اعتراض به کشته شدن اعضای خانواده‌هایشان راه‌پیمایی‌های اعتراضی برپا کرده و از دولت افغانستان خواستار مجازات عاملان این رویدادها شدند.

با این حال قرار است که روز جمعه در مورد سرنوشت شماری از افراد گروه طالبان که متهم به جرایم جنگی هستند مردم افغانستان تصمیم بگیرند.  اما باورها به تایید تصمیم مردم در این مورد از سوی دولت افغانستان کمتر وجود دارد.

جزئیات این خبر در گزارش همکارمان محمدی موجود است.

تگ

کامنت