اسد 16, 1399 17:30 Asia/Kabul
  • واکنشها درباره برگزاری نشست لویه جرگه افغانستان

برگزاری نشست لویه ‌جرگه مشورتی صلح افغانستان که قرار است،فردا جمعه آغاز شود با واکنش های متفاوت منفی و مثبتی همراه بوده است .

«حامد کرزی » رییس جمهور سابق افغانستان روز پنج شنبه در بیانیه ای ابراز امیدواری کرد، برگزاری نشست  لویه جرگه مشورتی صلح ،منجر به آغاز مذاکرات بین افغان ها شود.

وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان اعلام کرد، قرار است نشست  لویه‌ جرگه مشورتی صلح روزهای هفدهم و هجدهم مرداد در شهر کابل برگزار شود ، بنابراین برای کاهش تردد و جلوگیری از ازدحام در خیابان های این شهر روز شنبه فقط شهر کابل تعطیل عمومی است.

پیش بینی می شود بیش از سه هزار نفر در این نشست  شرکت کنند.

ازسوی دیگر برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان با مخالفت ها و انتقادهایی نیز مواجه شده است .

در این زمینه، « میر رحمان رحمانی » رئیس مجلس نمایندگان افغانستان در پیامی اعلام کرد، در حالی که هر دو مجلس سنا و نمایندگان افغانستان فعال هستند ، برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح ( نشست بزرگان ) کاری غیر قانونی است .

رحمانی درباره لویه جرگه مشورتی صلح با « محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان نیز دیدار و گفتگو کرد، اما این دیدار بدون نتیجه پایان یافت .

رحمت الله نبیل، رئیس سابق امنیت ملی افغانستان نیز برگزاری نشست لویه جرگه مشورتی صلح را حیف و میل دارایی‌ های عمومی ، فریب مردم و وقت کشی برنامه صلح دانست .

گروه طالبان هم  ضمن مخالفت با برگزاری نشست لویه جرگه مشورتی صلح اعلام کرد ، دولت افغانستان از برگزاری این نشست برای وقت کشی آغاز مذاکرات صلح ، استفاده ابزاری می کند .

گروه طالبان همچنین، آغاز مذاکرات صلح بین افغانها را به تکمیل آزادی پنج هزار زندانی خود که فهرست آنها را پیشتر به دولت داده ،مشروط کرد  .

دولت افغانستان تاکنون حدود چهار هزار و ششصد نفر از فهرست زندانیان طالبان را آزاد کرده است،  اما می گوید چهار صد نفر از زندانیان این گروه را که جرایمی از جمله قتل و تجاوز و قاچاق مواد مخدر مرتکب شده اند ، آزاد نمی کند و در این باره با اعضای لویه جرگه مشورت خواهد کرد.

آزادی این زندانیان یکی از پیش شرط های مهم برای از سرگیری مذاکرات بین دولت افغانستان و طالبان برای پایان جنگ و درگیری در این کشور است.

مرکز فرماندهی مشترک نظامیان افغان در کابل پایتخت افغانستان هم امروز اعلام کرد، قرار است همه مسیرهای منتهی به محل برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح از عصر امروز تا پایان نشست بسته شود .

همچنین، تدابیر شدید امنیتی در اطراف محل برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح به اجرا درآمده و نظامیان زیادی در مسیرها و اطراف محل برگزاری این نشست مستقر شده اند .

روند ورود شرکت کنندگان لویه جرگه از شهرها و ولایتهای افغانستان به کابل از دیروز آغاز شده و شرکت کنندگان در این نشست، دیدگاه های خود را درباره روند صلح افغانستان از جمله مسئله آزادی چهارصد زندانی طالبان بیان خواهند کرد .

تگ

کامنت