اسد 20, 1399 11:42 Asia/Kabul
  • مذاکرات دولت افغانستان و طالبان هفته آینده آغاز می‌شود

تلویزیون ملی افغانستان به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده که مذاکرات میان دولت و طالبان تا کمتر از یک هفته دیگر در تاریخ 26اسد آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، پیش از این، طالبان نیز اعلام کرده ‌بود که یک هفته پس از آزادی زندانیان باقی‌مانده وارد مذاکره خواهند شد.

لویه‌ جرگه روز یک‌شنبه به آزادی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان رای مثبت داد.  غنی هم گفت فرمان رهایی این ۴۰۰ نفر را ‌امضا می‌کند.

گروه طالبان این تصمیم لویه جرگه را اقدام حسنه خواند و اعلام کرد که یک هفته پس از رهایی این زندانیان، مذاکرات بین‌الافغانی آغاز خواهد شد.

سهیل شاهین؛ سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته‌است که اکنون مانع دیگری در برابر آغاز این مذاکرات وجود ندارد و هیأت ۲۱ نفری آنان به رهبری شیرمحمد عباس استانکزی؛ عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر برای آغاز مذاکرات آماده‌است.

رئیس جمهور افغانستان نیز در مراسم اختتامیه نشست لویه جرگه افغانستان اعلام کرد که فرمان آزادی 400 زندانی طالبان را امضا می‌کند. وی خطاب به طالبان گفت: طالبان باید نشان دهند که از آتش‌بس سراسری ترس ندارند و به تصمیم لویه‌جرگه مشورتی صلح  برای تأمین آتش‌بس سراسری احترام بگذارد. 

غنی تاکید کرد: الان توپ در زمین طالبان است و طالبان باید به این سوال پاسخ دهد که جنگ جز بدبختی و درد و رنج برای مردم چه دستاوردی داشته است و از سوی دیگر این گروه باید تنوع و اتحاد مردم افغانستان را بپذیرد.

آزادی ۵ هزار زندانی طالبان پیش‌شرط آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در توافق‌نامه صلح دوحه بود، اما دولت افغانستان اعلام کرد 400 زندانی را به دلیل ارتکاب جرائم جنایی آزاد نخواهد کرد، اما روز گذشته لویه جرگه با آزادی این زندانیان موافقت و راه را برای مذاکرات بین الافغانی باز کرد.

تگ

کامنت