اسد 29, 1399 12:53 Asia/Kabul
  • پنتاگون: طالبان روابط‌‌‌‌ خود را با القاعده حفظ کرده است

وزارت دفاع آمریکا در گزارش جدید خود اعلام کرده است که طالبان و القاعده به صورت مشترک و با همکاری یکدیگر بر نیروهای امنیتی افغانستان حمله می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، پنتاگون روز سه‌شنبه ۲۸ اسد در گزارش جدید خود به کنگره این کشور  افزوده است که از تاریخ اول آوریل سال ۲۰۲۰ میلادی تا ۳۰ ژوئن سال جاری(13حمل تا 10سرطان1399)، طالبان حملات‌ را در سطح بالای در برابر نیروهای امنیتی افغانستان ادامه داده و بعضی از این حملات با همکاری اعضای وابسته القاعده انجام شده‌است.

براساس توافق‌نامه‌ی آمریکا - طالبان، واشنگتن شمار نیروهای خود را در افغانستان به ۸۶۰۰ تن کاهش داده است و مارک اسپر، وزیر این کشور نیز در این اواخر گفته بود که قرار است تا اخیر ماه نوامبر سال جاری، شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان به کمتر از پنج هزار تن کاهش پیدا کند.

در این گزارش وزارت دفاع امریکا آمده است که در صورت عملی‌شدن توافق‌نامه‌ دوحه از سوی طالبان، امریکا متعهد است تمام نیروهایش را تا ماه آوریل سال ۲۰۲۱ از افغانستان خارج کند.

براساس این گزارش، طالبان پس از توافق‌نامه‌ دوحه هیچ حمله‌ را در برابر نیروهای امریکایی و ائتلاف انجام نداده است، اما سطح خشونت‌های این گروه در برابر نیروهای امنیتی افغانستان در مقایسه با سه ماه اول سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.

در گزارش همچنان آمده است که حملات هوایی نیروهای آمریکایی در برابر طالبان ۸۰ درصد کاهش یافته است.

پیش از این نیز پنتاگون در گزارش سه ماه اول سال ۲۰۲۰ خود گفته بود که طالبان روابط خود را با شبکه القاعده حفظ کردند.

این در حالی است که مقامات آمریکا بارها اعلام کردند که خروج نظامیان این کشور مشروط به قطع رابطه طالبان با القاعده بوده، اما به نظر می‌رسد عجله ترامپ برای خروج از افغانستان و استفاده از آن به عنوان برگ برنده انتخابات به بهای جان مردم افغان انجام شود. 

کلیدواژه