سنبله 03, 1399 11:33 Asia/Kabul
  • سرور دانش: تهدیدات امنیتی بر اماکن عزاداری در روزهای محرم جدی است

«سرور دانش»، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان در پیامی به مناسبت فرارسیدن ماه محرم تاکید کرد که تهدیدات امنیتی بر اماکن عزاداری و مراکز تجمع عزاداران حسینی بیش از هر زمان دیگر جدی است.

به گزارش خبرگزاری فارس، وی اظهار داشت: با توجه به تحولاتی که در سطح منطقه و صفوف گروه‌های افراطی به وجود آمده است، در رویکردهای تروریستی این گروه‌ها نیز ممکن است تغییراتی به وجود بیاید.

دانش در این پیام ضمن گرامیداشت یاد شهدای کربلا بیان داشت: خرسند هستیم که مردم افغانستان یکصدا و برادروار، علیرغم تفرقه افکنی دست های پیدا و پنهان اجانب و بیگانگان، از عظمت و حقانیت حرکت اصلاح طلبانه نواده پیامبر گرامی اسلام (ص) تجلیل می‌کنند.

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان افزود: امسال متاسفانه ایام سوگواری عاشورای حسینی با گسترش و شیوع بیماری مهلک کرونا همزمان شده است که این موضوع تهدیداتی را متوجه عزاداران می‌کند و ممکن است سبب گسترش بیشتر این بیماری در میان مردم گردد. از همین رو از همه پیروان و شیفتگان امام حسین، علما و خطبای گرامی و مسئولان مساجد و حسینه‌های سراسر کشور می‌خواهم که به تمام دستورالعمل‌های بهداشتی وزارت بهداشت و همچنین به منشور شورای تنظیم امور دینی توجه جدی کرده و تمام بندهای آن را اجرا کنند.

وی بیان داشت: رهبری حکومت و به خصوص مسئولان وزارت بهداشت افغانستان در زمینه فراهم کردن مواد پزشکی و ضد عفونی کردن اماکن و همچنین تهیه وسایل و رهنمودهای پیشگیرانه با هیات‌های عزاداری همکاری جدی خواهند کرد. بدون شک نقش مردم در تدابیر پیشگیرانه از همه مهم تر است و وظیفه فردی یکایک عزاداران حسینی است که کرونا را جدی بگیرند و از شیوع و گسترش بیشتر آن از طریق رعایت بهداشت فردی و دستورالعمل‌های صحی سهم جدی داشته باشند.

سرور دانش اضافه کرد: متاسفانه باید اذعان کنیم که تهدیدات امنیتی بر اماکن عزاداری و مراکز تجمع عزاداران حسینی بیش از هر زمان دیگر جدی است. با توجه به تحولاتی که در سطح منطقه و صفوف گروه‌های افراطی به وجود آمده است در رویکردهای تروریستی این گروه ها نیز ممکن است تغییراتی به وجود بیاید. بنابراین تلاش برای حفظ امنیت عزاداران و همکاری جدی و دوستانه با نیروهای امنیتی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گفت: در سال‌های گذشته سهم مردم در تامین امنیت مراکز دینی و محلات عزاداری چشمگیر و قابل تحسین بود. امیدواریم که امسال نیز مسئولان هیات‌های عزاداری، حسینه ها و مساجد از این امر غفلت نکنند و مردم را در تامین امنیت تشویق و بسیج کنند. اگرچه تامین امنیت وظیفه نهادهای امنیتی و کشفی است و دستورات لازم نیز به نهادهای مربوطه صادر گردیده است، ولی نقش مردم جدی و در مرحله نخست قرار دارد.

وی اظهار داشت: موضوعی که در سال‌های اخیر چهره امام حسین و قیام تاریخی او را مکدر کرده است، دست زدن عده‌ای با انگیزه‌های مختلف به برخی اعمال خرافاتی است. حرکت‌های ناشایستی چون قمه‌زنی و استفاده از زنجیرهای خاص و خون ریختن در جاده‌ها و مراکز عزاداری، نه در آموزه‌های مذهبی و آیین‌های عاشورایی و نه در تاریخ گذشته سوگواری مردم ما جای داشته است. بدون شک دست زدن به چنین اعمالی از مصادیق روشن وهن مذهب و راه درخشان حسینی است. بنابراین از علمای کرام و خطبای محترم و همه مسئولان هیات‌های عزاداری تقاضا دارم که جلو این گونه اعمال خرافی را بگیرند.

سرور دانش تاکید کرد: وفاق مذهبی برخلاف بسیاری از کشورهای اسلامی در کشور ما خوش‌بختانه مثال‌زدنی است و افغانستان از این جهت یک الگوی مناسب از اخوت دینی و مدارای مذهبی در میان کشورهای اسلامی است. ما هر ساله شاهد هستیم که در بسیاری از مساجد اهل سنت در سراسر کشور مراسم سوگواری و خیرات به مناسبت ایام عاشورا و همزمان با برپایی عزای حسینی از سوی شیعیان، برگزار می‌گردد که نشانه روشن از همدلی و وحدت اسلامی در میان پیروان مذاهب در افغانستان است.

وی افزود: در سال‌های گذشته گروه‌های افراطی و دشمنان مردم افغانستان تلاش‌های بسیار به خرج داده اند که به تفرقه مذهبی در کشور ما دامن بزنند و یاوه‌های اخیر برخی از سران گروه‌های افراطی و تروریستی در همین راستا صورت می‌گیرد و ریشه در اهداف دشمنان مردم افغانستان و استخبارات منطقه دارد. از این رو به چنین سخنانی نباید توجه کرد و از هر گونه حرکت و گفتاری که به برادری و همزیستی مسالمت آمیز در کشور صدمه بزند باید جلوگیری گردد. از علما و خطبای محترم و یکایک پیروان نهضت عاشورای حسینی تقاضا دارم که جلو هرگونه سوء استفاده و دامن زدن به نفاق را بگیرند و از هر گونه رفتار و گفتاری که سبب رنجش و نارضایتی برادران دینی شان گردد پرهیز کنند.

کلیدواژه