سنبله 09, 1399 13:00 Asia/Kabul

مراسم عاشورای حسینی، امروز دهم ماه محرم الحرام با حضور گسترده اقشار مختلف مردم در افغانستان آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، پیش از این مقامات افغانستان اعلام کرده بودند که برای تامین امنیت مراسم عاشورا نیروهای نظامی این کشور در کنار نیروهای مردمی حضور فعال خواهد داشت. 

رییس‌جمهور افغانستان و مقامات ارشد دولتی،‌ رئیس مجلس سنا این کشور نیز با حضور در مسجد بقیت‌الله الاعظم در منطقه دشت برچی کابل در مراسم عاشورای حسینی شرکت کردند. 

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهور افغانستان در این مراسم گفت:با تمام تلاش‌های دشمنان، هیچ کس نتوانست در افغانستان بین شیعه و سنی خط فاصله بیاندازد.

وی افزود: ما با جوهر عاشورای حسینی آشنا هستیم و وقتی بحث عدالت به میان می‌آید، همه ما از یک ریشه آب می‌خوریم.

امروز در کابل پایتخت افغانستان هم سخنرانان ،مکتب حسین را مکتب آزادی و ایستادگی در برابر ظلم، بی عدالتی ،تجاوز وستم دانسته تاکید کردند که این مکتب در طول تاریخ بخاطر پاسداری از حق و عدل و آزادی، عزت وحریت ادامه می داشته باشد.

محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی که در مسجدنبی اکرم در شهرک امید سبز صحبت می کردنهضت حسین را دارای ویژ گی هاوخصوصیات گسترده دانسته تاکید کرد بر همه به خصوص دو ویژه گی آن حضرت  امت اسلامی به خصوص مردم افغانستان امروز نسبت به هر زمانی دیگر  نیازمند اند یکی عزت ودیگر حریت و آزادگی.

خلیلی افزود زمانی که در برابر دشمن نیاز بود مردم از عزت و آزادگی شان با خون شان پاسداری نمودند اما امروز تداوم جنگ باعث از بین رفتن عزت وحریت گردیده و سبب وابستگی به بیگانه می شود.

تصاویر منتشر شده از ولایت های مختلف کابل نشان می‌دهد که مردم با وجود خطر کرونا استقبال بسیاری پرشوری از این مراسم داشتند. 

مردم هرات با حضور گسترده خود در مراسم عاشورا به عزاداری و سینه زنی سالار شهیدان پرداخته و تصاویر منتشر نشان می‌دهد مردم به صورت گسترده در این مراسم حضور یافتند. 

مردم مزارشریف نیز با حضور گسترده در مراسم عزاداری شرکت کردند.

 بیش از 4 هزار نیروی نظامی تامین امنیت این مراسم را برعهده داشته و در کنار این ده هزار نیروی مردمی نیز به نظامیان برای تامین امنیت بهتر کمک خواهند کرد. 

تاکنون این مراسم در امنیت کامل انجام شده و عزاداران مشغول سینه زنی و نوحه خوانی برای امام حسین(ع) هستند.

گزارش قریشی خبرنگار رادیودری از کابل:

کلیدواژه