سنبله 14, 1399 12:14 Asia/Kabul
  • داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان جایی نخواهند داشت
    داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان جایی نخواهند داشت

مشاور ارشد رئیس جمهور گفت: محرم و عاشورای حسینی امسال با همکاری نیروهای مردمی و امنیتی نشان داد که هیچ گروهی نمی‌تواند تا میان شهروندان تفرقه ایجاد کند و حملات تروریستی خود را انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری فارس، مراسم تقدیر از نیروهای امنیتی از سوی عالمان دینی، شهروندان و بزرگان قومی در هرات برای تامین امنیت خوب ایام محرم در تکیه حضرت ابوالفضل برگزار شد. در این مراسم بر حضور نیروهای مردمی در کنار نیروهای امنیتی تاکید شد.

سیروس علاف مشاور ارشد رئیس جمهور در گفتوگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس گفت: درست در زمانی که وضعیت امنیتی در هرات نابسامان بود و تهدیدات امنیتی افزایش یافته بود اما در همایش بزرگ عاشورا انسجام خوب میان نیروهای امنیتی و نیروهای مردمی این تهدیدات امنیتی را ضرب صفر ساخت.

وی افزود: عاشورای امسال سبب شد تا با حضور گسترده عزاداران حسینی در کنار نیروهای امنیتی طرح میثاق امنیتی به گونه کامل اجرا و تهدید های امنیتی را از میان بردارد.

وی افزود: در محرم امسال تمام اقوام، سنی و شیعه در کنار هم نمایشی خوب از اتحاد و یکپارچگی را به نمایش گذاشتند و ثابت ساختند که هیچ گروهی نمی‌تواند تا با حملات تروریستی و انفجاری فاصله‌ای میان انها ایجاد کند.

وی تاکید کرد که گروه های تروریستی و داعش باید بدانند حملاتی را که در عراق و سوریه سازماندهی کردند و مسلمانان زیادی را به قتل رساندند هیچ گاه نخواهند توانست تا در افغانستان به اهداف شوم خود برسند.

از سوی دیگر سید وحید قتالی والی هرات در این مورد گفت: آغاز طرح میثاق امنیتی انهم در ایام محرم به بهترین وجه صورت گرفت و این اتحاد میان نیروهای امنیتی و نیروهای مردمی نشان داد که گروه های تروریستی در هر کجای هرات سرکوب خواهند شد.

وی بیان داشت که با اجرای میثاق امنیتی تمامی نیروهای امنیتی در هرات مورد نظارت قرار خواهند گرفت و عاملان فساد در نظام شناسایی و اخراج خواهند شد و در این برنامه مردم نقش بسزایی در تامین امنیت خود خواهند داشت.

عبیدالله نورزی فرمانده پلیس هرات با اشاره به آمادگی نیروهای امنیتی از چند روز پیش تاکنون برای تامین امنیت در هرات گفت: حضور گسترده نیروهای مردمی درکنار نیروهای امنیتی سبب شد تا در ایام عاشورا در هرات 8 تن تروریست شناسایی و بازداشت شوند و 4 مین کارگزاری شده در مناطق نزدیک به مراسم های مذهبی خنثی شود.

وی بیان داشت که اعلامیه هایی فراوانی از سوی گروه های تروریستی مبنی بر حملات انفجاری در مراسم های مذهبی صادر شده بود که  با همکاری نیروهای مردمی تمامی اهداف گروه های تروریستی خنثی شد.

شهروندان در هرات تاکید دارند که پیام عاشورا و ماه محرم همدلی و در کنار هم قرار گرفتن است که سبب خواهد شد تا تمام تهدیدات امنیتی کنار زده شود و باید حکومت هم تلاش کند تا فاصله ها میان مردم و دولت را ازمیان بردارند.

آنها امنیت کامل در محرم امسال و عدم وقوع حملات انتحاری و انفجاری از سوی گروه های تروریستی را شکست این گروه‌ها در افغانستان می‌دانند.

مهدی حدید عضو شورای ولایتی هرات بیداری نیروهای امنیتی و همکاری شهروندان با نیروهای امنیتی را نقطه پایان تهدید های امنیتی در هرات دانست و خطاب به گروه داعش و دیگر گروه های افراطی گفت: جایی برای این گروه‌ها در افغانستان نیست و در سرزمین اسلام ناب محمدی جایی برای اسلام دروغین ساخته و پرداخته شده دست تکفیری ها نخواهد بود.

گفتنی است که پس از چندین سال تهدید های امنیتی و حملات گسترده انتحاری بر مراسم های مذهبی در افغانستان ، اما در سال جاری وایام محرم با ایجاد طرح میثاق امنیتی از سوی حکومت و حضور گسترده شهروندان در کنار نیروهای امنیتی برای تامین امنیت بهتر محرم و عاشورای حسینی پرشورتر از سالهای گذشته برگزار شد.

مسوولان محلی هرات تاکید دارند که با اجرای طرح میثاق امنیتی به زودی هرات تهدید های امنیتی و حضور گروه های تروریستی را به صفر کاهش خواهد داد.

کلیدواژه