سنبله 20, 1399 18:16 Asia/Kabul
  • اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد ؛ بازداشت مسئول نظامی داعش در افغانستان

نیرو‌های امنیت ملی افغانستان مسئول نظامی داعش در شمال این کشور را بازداشت کردند.

دفتر مطبوعاتی اداره امنیت ملی افغانستان امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «عبید الله» مشهور به «عکرمه» که مسئولیت بخش نظامی داعش در استان‌های شمالی افغانستان را برعهده داشت، در یک عملیات هدفمند بازداشت شد.

امنیت ملی افغانستان افزود: این فرد از سال دو هزار و دوازده تا دو هزار و چهارده میلادی تحرکات تروریستی را در وزیرستان شمالی پاکستان آموزش دیده و به عضویت شبکه حقانی درآمده بود و با ظهور داعش به این گروه پیوست و سپس «شهاب المهاجر» استاندار خود خوانده شاخه خراسان داعش، وی را به عنوان مسئول نظامی داعش دراستان‌های شمالی و شمال شرقی افغانستان تعیین کرد.

براساس این بیانیه: عبید الله در بازجویی خود اعتراف کرده است که حملات تروریستی بر مولوی «ایاز نیازی» و مولوی «عزیزالله مفلح» (دو عالم سرشناس اهل سنت افغانستان در کابل) را طراحی و سازماندهی کرده بود.وی همچنین به دست داشتن در چند حمله تروریستی در کابل و چند شهر دیگر افغانستان نیز اعتراف کرده است.

مولوی عزیزالله مفلح بیست و سوم خرداد ماه براثر انفجار در مسجد «شیر شاه سوری» در غرب شهر کابل به همراه چهار نمازگزار دیگر جان خود را از دست داد.همچنین مولوی ایاز نیازی نیز براثر انفجار در مسجد وزیراکبرخان کابل در شامگاه سیزدهم خرداد جان باخت.

کلیدواژه