سنبله 26, 1399 17:11 Asia/Kabul
  • دبیرکل شانگهای: مذاکرات بین الافغانی عامل تحکیم امنیت در این سازمان است
    دبیرکل شانگهای: مذاکرات بین الافغانی عامل تحکیم امنیت در این سازمان است

دبیر کل سازمان همکاری شانگهای گفت: گفت‌وگوهای بین الافغانی یکی از مهم‌ترین عوامل تحکیم امنیت و ثبات در فضای این سازمان است.

به گزارش خبرگزاری فارس در تاشکند، «ولادیمیر ناروف» دبیر کل سازمان همکاری شانگهای با اشاره به آغاز گفت‌وگوهای بین الافغانی در «دوحه» قطر گفت: گفت‌وگوهای بین الافغانی یکی از مهمترین عوامل تحکیم امنیت و ثبات در فضای سازمان همکاری شانگهای است.

وی اظهار داشت: سازمان همکاری شانگهای از آغاز گفت‌وگوهای صلح آمیز بین دولت افغانستان و گروه «طالبان» در شهر «دوحه» پایتخت قطر استقبال می‌کند.   

دبیر کل سازمان همکاری شانگهای افزود: ابراز امیدواری می‌کنیم گفت‌وگوهای بین الافغانی با در نظر گرفتن منافع تمام گروه‌های اجتماعی، سیاسی، نژادی و دینی کشور با هدف بازسازی صلح‌آمیز و توسعه پایدار آن بیش از پیش توسعه یابد.

 ناروف خاطرنشان کرد: مجددا تاکید داریم که درگیری‌ها در افغانستان می‌تواند فقط از طریق گفت‌وگوهای سیاسی حل و فصل شود، پروسه صلح فراگیر تحت ریاست افغانستان انجام گیرد. این پروسه را به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل تحکیم امنیت و ثبات در فضای سازمان همکاری شانگهای تلقی می‌کنیم.   

دبیر کل سازمان همکاری شانگهای یادآوری کرد: همچنین بر حمایت خود از تلاش‌های افغانستان به عنوان کشور ناظر در سازمان همکاری شانگهای که هدف دستیابی به صلح، توسعه اقتصادی کشور، مقابله با تروریسم، افراطگرای و قاچاق مواد مخدر را در پیش گرفته، تاکید داریم.

وی در پایان گفت: بر اساس نتایج نشست شورای وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای روز 20 سنبله 1399 در شهر «مسکو» بر ضرورت فعالیت مشترک در چارچوب «سازمان همکاری شانگهای- افغانستان» تاکید داریم. برنامه ریزی می‌کنیم در نخستین فرصت به دست آمده، اجرای عملی «نقشه راه» اقدامات بعدی آن را آغاز کنیم.

 

کلیدواژه