سنبله 31, 1399 12:59 Asia/Kabul
  • آمریکا خواستار کاهش خشونت‌ها در افغانستان شد
    آمریکا خواستار کاهش خشونت‌ها در افغانستان شد

نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور صلح افغانستان خواستار کاهش قابل ملاحظه‌ خشونت‌ها از سوی طرف‌های جنگ در این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، زلمی خلیل‌زاد در رشته توییت‌هایی نوشت که در روزهای پسین خشونت‌ها در کشور به‌صورت واضحی افزایش یافته است.

وی بامداد روز دوشنبه، سی‌ویکم سنبله، در این رشته توییت نوشته است که تشدید خشونت‌ها تأسف‌آور است؛ زیرا شمار زیادی از افغان‌ها از جمله غیرنظامیان در نتیجه آن کشته می‌شوند.

نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در ادامه تأکید کرده که با توجه به شروع مذاکرات صلح، ضروری است که تمام جناح‌ها خشونت‌ها را به صورت قابل ملاحظه کاهش دهند.

این در خواست در حالی از سوی نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا مطرح شده است که به موازات جریان مذاکرات صلح بین هیأت دولت و طالبان، جنگ نیز به گفته خلیل‌زاد، به صورت واضح شدت گرفته است.

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی افغانستان پیش‌تر احتمال داده بود که گروه طالبان برای این‌که دستاورد و توشه‌ای برای چانه‌زنی در میز مذاکره داشته باشد، خشونت‌ها را افزایش داده است.

در جریان چند روز گذشته چندین ولایت شاهد درگیری شدید بین نیروهای امنیتی و طالبان بوده است.

گزارش‌ها از ولایت‌های قندوز، بلخ، میدان‌وردک، پکتیکا، قندهار، نیمروز و لوگر می‌رساند که در درگیری بین نیروهای دولتی و طالبان شمار زیادی از دو طرف کشته شده‌اند. همچنین این درگیری‌ها از غیرنظامیان نیز قربانی گرفته است.

پیش از این دولت درخواست پذیرش آتش‌بس بشردوستانه از سوی طالبان را هم‌زمان با شروع مذاکرات بین‌الافغانی مطرح کرده بود.

گروه طالبان اما گفته است که آتش‌بس می‌تواند برنامه مورد بحث این مذاکرات باشد. دولت نیز تأمین آتش‌بس را اولویت خود در مذاکرات بین‌الافغانی می‌داند.

تگ

کامنت