میزان 07, 1399 17:41 Asia/Kabul
  • ناتو: ادامه خشونت‌ها در افغانستان روند مذاکرات صلح را با چالش روبرو می‌کند
    ناتو: ادامه خشونت‌ها در افغانستان روند مذاکرات صلح را با چالش روبرو می‌کند

نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان می‌گوید سطح خشونت‌ها در این کشور بسیار بالاست و اگر خشونت‌ها همین گونه ادامه یابد، گفت‌وگوهای صلح با چالش روبرو خواهد شد.

به گزارش  خبرگزاری فارس، «استیفانو پونتیکورو»، نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان می‌گوید سطح خشونت‌ها در این کشور بسیار بالاست و اگر خشونت‌ها همین گونه ادامه یابد، گفت‌وگوهای صلح با چالش روبرو خواهد شد.

نماینده غیرنظامی ناتو در گفت‌وگوی ویژه با تلویزیون یک با ابراز نگرانی از سطح بالای خشونت‌ها در افغانستان گفت: «من بسیار می‌ترسم که اگر خشونت به همین گونه ادامه یابد، روند صلح ناپایدار شود. تداوم گفت‌وگوها و زنده نگهداشتن روند صلح با سطح کنونی خشونت معنا نمی‌دهد. پس خشونت باید کاهش یابد.»

این مقام ارشد ناتو تاکید کرد که وضعیت ناپایدار است، اما تا زمانی‌که نیاز باشد ناتو به پشتیبانی‌اش از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.

پونتیکورو گفت که اگر آن‌چه در توافق‌نامه‌ آمریکا و طالبان آمده، عملی شود، ناتو و آمریکا به اهداف خود در افغانستان دست یافته‌اند.

پونتیکورو گفت: «ما به دلیل نگرانی‌های امنیتی شهروندان افغانستان و نگرانی‌های امنیتی خود به این‌جا آمدیم. حالا در این مرحله ما باور داریم که اگر توافق آمریکا و طالبان به یک نتیجه خوبی برسد و تمام شرایطی که پیشتر به آن اشاره کردم عملی شود، در واقع ما به هدف خود رسیده‌ایم.“

این مقام ارشد ناتو در افغانستان گفت که بر اساس گفته‌های مقامات آمریکایی و ناتو، طالبان هنوز روابط‌شان با القاعده را قطع نکرده است.

از سویی دیگر نیز به باور او، شکست داعش در عراق و سوریه، تهدیدات در برابر افغانستان را بیشتر کرده است.

با این همه نماینده غیرنظامی ناتو در مورد خروج نیروهای این پیمان از افغانستان گفت که روند خروج از افغانستان بر اساس شرایط است و ناتو با آمریکا یک‌جا در افغانستان آمده و یک‌جا بیرون خواهد شد.

کلیدواژه