میزان 09, 1399 12:07 Asia/Kabul
  • خلیل‌زاد راهی قطر شد
    خلیل‌زاد راهی قطر شد

«زلمی خلیل‌زاد»، نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان، دور جدیدی از سفرهای خود را به منطقه و قطر آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت خارجه امریکا اعلام کرده است که این دور سفر زلمی خلیل‌زاد در بیست‌ونهم سپامتبر/8میزان آغاز شده است.

نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان نیز در توییتی نوشت که به قطر و منطقه سفر می‌کند تا با شرکای امریکا در مورد مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها و دورنمای توسعه اتصال منطقه‌‌ای، تجارت و انکشاف پیوسته به صلح، گفت‌وگو کند.

خلیل‌زاد در ادامه نوشته است که افغان‌ها و جامعه جهانی به مذاکرات بین‌الافغانی به دقت می‌نگرند و انتظار دارند که مذاکرات پیش‌رفت کند و «یک نقشه سیاسی» تهیه و آتش‌بس دایمی و همه‌جانبه برقرار شود.

وزارت خارجه امریکا گفته است که خلیل‌زاد در جریان این سفر با تیم‌های مذاکره‌کننده در دوحه دیدار خواهد کرد تا حمایت امریکا را از توافقی که به جنگ چهل ساله در افغانستان پایان می‌دهد، اعلام کند.

مذاکرات بین‌الافغانی در بیست‌ودوم سنبله در دوحه آغاز شد. مقام‌ها از جمله عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی که در جریان سفرش به پاکستان در اسلام‌آباد به سر می‌برد در گفت‌وگو با مقام‌های این کشور گفته است که مذاکرات دوحه به کندی پیش می‌رود.

هم‌زمان با این، خشونت‌ها نیز در کشور افزایش یافته است. عبدالله عبدالله گفته است که افزایش خشونت‌ها به تلاش‌های صلح صدمه می‌زند.

کلیدواژه