میزان 10, 1399 11:27 Asia/Kabul
  • عطا محمد نور: درج زبان فارسی به عنوان زبان خارجی زیرپا گذاشتن قانون اساسی است
    عطا محمد نور: درج زبان فارسی به عنوان زبان خارجی زیرپا گذاشتن قانون اساسی است

رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان، درج زبان فارسی به عنوان زبان خارجی را زیرپاگذاشتن قانون اساسی این کشور خواند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، عطامحمد نور اظهار داشت: گویندگان زبان فارسی در افغانستان حضور گسترده دارند و صاحبان این ملک هستند؛ درج این زبان به نام فارسی و تاجیکی به عنوان زبان «خارجی» در اوراق رسمی یکی از نهادهای حکومتی افغانستان، تلاش برخی عناصر مخرب و خود فروخته برای برهم زدن روحیه وحدت ملی و همزیستی مسالمت آمیز مردم این کشور است.

به گفته وی، اگر این کار نابخردانه در حد یک اشتباه هم صورت گرفته باشد، گناه عظیم، خبط تاریخی و بازی با هویت و تمدن بشری بخش اعظم مردم این سرزمین و زیرپا گذاشتن قانون اساسی کشور است که زبان فارسی درى و زبان پشتو را به عنوان زبان‌های رسمی کشور‌ پذیرفته است.

عطا محمد نور تاکید کرد که تکرار این مکررات بیهوده، برنامه ای است که به سود هیچ قوم و گویندگان زبان‌های ملی و رسمی این کشور نیست.

وی افزود: این‌گونه رفتارها نه تنها از عظمت و جایگاه ارجمند زبان فارسی نمی‌کاهد که به رشد هیچ زبان دیگر و گوینده‌های آن نیز تاثیری ندارد.

به گفته وی، لازم به تذکر است که زبان فارسی، دری و تاجیکی همه یک زبان و دارای گویش یا لهجه های جداگانه است و در عین حال زبان فارسی متعلق به یک قوم نبوده، بلکه به یک حوزه تمدنی تعلق دارد.

نور یاد آور شد: بهتر است برای رشد همه زبان‌های کشور به صورت یکسان توجه و کار ثمربخش صورت گیرد تا بستر مناسب ملتسازی فراهم گردد. در کنار آن توقع می‌رود هرچه زودتر این خطای نابخشودنی اصلاح گردد، در غیر آن موضوع را از مجاری رسمی دنبال خواهیم کرد.

گفتنی است که اخیرا در سایت رسمی اداره شناسنامه‌های الکترونیکی زبان فارسی به عنوان زبان خارجی درج شده است.

کلیدواژه