میزان 18, 1399 13:36 Asia/Kabul
  • صلح افغانستان؛ محور دیدار خلیل‌زاد و رئیس ارتش پاکستان
    صلح افغانستان؛ محور دیدار خلیل‌زاد و رئیس ارتش پاکستان

نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان و رئیس ارتش پاکستان روز گذشته طی دیداری درباره مذاکرات بین الافغانی و همچنین لزوم کاهش خشونت برای برقراری صلح پایدار در این کشور تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس، زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ ویژه‌ وزارت خارجه‌ی آمریکا برای صلح افغانستان با قمر جاوید باجوا، رییس ستاد ارتش پاکستان دیدار و دو طرف در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

در خبرنامه‌ای که از سوی سفارت امریکا در اسلام‌آباد به نشر رسیده، آمده است که این دیدار روز پنج‌شنبه، ۱۷ میزان در حضور اسکات میلر، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان در اسلام‌آباد صورت گرفته است.

دو طرف مذاکرات بین‌الافغانی را یک فرصت تاریخی خوانده و توافق کرده‌اند که نباید اشتباهات گذشته تکرار شود و این فرصت از دست برود، همچنین در این دیدار بر ضرورت کاهش چشمگیر خشونت در افغانستان تأکید کرده و گفته‌اند که همزمان با جریان مذاکرات صلح در قطر، خشونت نیز باید کاهش یابد.

سفارت آمریکا در اسلام‌آباد همچنان خاطرنشان کرده است که خلیل‌زاد و قمر جاوید باجوا در این دیدار در مورد سفر عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان به افغانستان و نقشه‌ راه برای روابط پساصلح پاکستان و افغانستان نیز بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

زلمی خلیل‌زاد در حالی با رییس ستاد ارتش پاکستان در مورد صلح افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده است که حدود سه هفته‌ پیش مذاکرات بین‌الافغانی به‌صورت رسمی در شهر دوحه، پایتخت قطر آغاز شد. تاکنون اما هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ دو طرف روی اصول مذاکرات به توافق نرسیده‌اند.

کلیدواژه