میزان 27, 1399 19:35 Asia/Kabul
  • آمریکا و طالبان یکدیگر را به نقض توافق صلح متهم کردند
    آمریکا و طالبان یکدیگر را به نقض توافق صلح متهم کردند

طالبان اعلام کرده که نظامیان آمریکایی مستقر در افغانستان توافقنامه دوحه را به دلیل حمله به اعضای این گروه در هلمند نقض کرده، اما سخنگوی ارتش آمریکا در افغانستان ضمن رد این ادعا گفته است که این حملات براساس توافق صورت پذیرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، سانی لگت، سخنگوی نیروهای آمریکایی امروز در  رشته‌ توئیتی نوشته است که حمله هوایی نیروهایی امریکایی در هلمند و فراه در حمایت از نیروهای افغان انجام شده است و ادامه دارد.

وی گفت که این حمله‌ها به دلیل این‌که طالبان نیروهای امنیتی افغان را مورد حمله قرار داده‌اند، اجرا شده است.

 گروه طالبان پیش از این نیروهای امریکایی را به «تخلف مکرر» از توافق‌نامه متهم کرد و نسبت به پی‌آمدهای آن، به این کشور هشدار داده بود.

طالبان مدعی است که پس از تحولات اخیر در ولایت هلمند، نیروهای آمریکایی حملات هوایی گسترده را انجام داده و از توافق‌نامه دوحه سرپیچی‌ کرده‌اند. به ادعای طالبان، طبق توافق‌نامه دوحه نیروهای امریکایی نمی‌توانند به ‌جز بر مناطق جنگی و در جریان جنگ، حملات هوایی انجام دهند.

 طالبان اقدام نیروهای آمریکایی را «تحریک‌آمیز» خوانده‌ است.

با این حال، سخنگوی ارتش افغانستان در واکنش به این ادعا گفته است که حملات نیروهای امریکایی علیه طالبان، با توافق‌نامه دوحه و اعلامیه کابل – واشنگتن سازگار است.

لگت تاکید کرده که همه‌ی جهان شاهد حملات تهاجمی طالبان در هلمند بوده‌اند که سبب کشته و زخمی شدن غیرنظامیان و آواره ‌شدن هزاران تن دیگر شده‌ است.

وی یاد آور شد که آمریکا بار دیگر از همه‌ی طرف‌ها می‌خواهد که خشونت‌ها را کنار بگذارند تا روند صلح به نتایج مطلوب برسد.

توافق‌نامه دوحه در  سال گذشته بین آمریکا و طالبان امضا شد. پس از امضای این توافق‌نامه، نیروهای امریکایی چندین بار مواضع طالبان را هدف قرار دادند.

کلیدواژه