میزان 28, 1399 13:54 Asia/Kabul
  • کمبود مواد غذایی برای ۳۵ درصد جمعیت افغانستان درپی شیوع کرونا
    کمبود مواد غذایی برای ۳۵ درصد جمعیت افغانستان درپی شیوع کرونا

حشمت‌الله غفوری، معاون آبیاری و منابع طبیعی وزارت کشاورزی در مراسم تجلیل از روز جهانی غذا گفت که شیوع ویروس کرونا، افغانستان را شدیداً متاثر کرده و همین اکنون ۱۰.۹ میلیون نفر یعنی حدود ۳۵ درصد جمعیت کشور با کمبود مواد غذایی مواجه‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، غفوری بیان داشت که افغانستان با وجودی که با بحران‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا و جنگ مواجه است، در بخش تولید گندم دست‌آوردهای خوبی داشته است. وی افزود که افغانستان از جمله کشورهایی است که بیش‌ترین استفاده از گندم دارد و امسال میزان تولید گندم در این کشور با پنج درصد افزایش به ۵.۱ میلیون  تُن رسیده است.

معاون آبیاری و منابع طبیعی وزارت کشاورزی یادآور شد که در سال آینده با وجود پروژه‌های بزرگ، آبیاری بیش‌تر مناطق و کارهایی که در زمین‌های تحت کشت عملی می‌شود، تولید گندم به شش میلیون تُن خواهد رسید.

وی گفت که امسال نیز دو پروژه بزرگ در بخش کشاورزی راه‌اندازی شده است. او توضیح داد که این پروژه‌ها، شامل راه‌اندازی برنامه مدیریت محصولات کشاورزی و مصونیت غذایی می‌شود.

غفوری گفت که پروژه اضطراری کشاورزی و مصونیت غذایی در برگیرنده احیای سیستم‌های آبیاری، مدیریت آب‌ریزه‌ها و تهیه تخم اصلاح‌شده گندم است. او تاکید کرد که از طریق پروژه مدیریت محصولات زراعتی حدود ۱۲ ‌هزار ساختمان شامل ذخیره‌گاه‌ها و سردخانه‌های صفر انرژی در سراسر کشور برای باغداران و دهقانان در حال ساخت است.

طبق اطلاعات وزارت کشاورزی راه‌اندازی این پروژه‌ها برعلاوه‌ی این که ده‌ها هزار فرصت شغلی دایمی و موقتی ایجاد کرده، به رفع گرسنه‌گی و تامین مواد غذایی نیز کمک زیادی می‌کند.

کلیدواژه