عقرب 03, 1399 10:46 Asia/Kabul
  • افغانستان انتقال تجهیزات نظامی از خاک این کشور به آذربایجان را رد کرد
    افغانستان انتقال تجهیزات نظامی از خاک این کشور به آذربایجان را رد کرد

وزارت امور خارجه‌ افغانستان اعلام کرد که هیچ‌گونه دخالتی در منازعه‌ی نظامی « قره‌باغ»، منطقه‌ی مورد مناقشه میان کشورهای ارمنستان و آذربایجان ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت خارجه افغانستان تاکید کرد: افغانستان گزارشات برخی از رسانه‌ها مبنی بر دخالت کشور ما در منازعه‌ی نظامی میان ارمنستان و آذربایجان را به‌شدت رد می‌کند.

همچنان در اعلامیه با اشاره به ادعای اداره‌ی خدمات امنیت ملی ارمنستان مبنی بر انتقال افراد و تسلیحات از خاک افغانستان به خاک آذربایجان نیز آمده است که افغانستان این ادعاها به‌شدت رد می‌کند. اداره‌ی خدمات امنیت ملی ارمنستان اخیرا گفته است که این انتقال توسط پروازهای غیرنظامی آزری «راه ابریشم» صورت می‌گیرد.

وزارت امور خارجه تأکید کرده است که افغانستان به‌عنوان قربانی جنگ بر حل مسالمت‌آمیز بحران آذربایجان و ارمنستان براساس قطع‌نامه‌های شورای امنیت ملل متحد و تصامیم گروه «مینسک» تأکید می‌کند.

این درحالی است که وزارت خارجه‌ی افغانستان در هفتم میزان در اعلامیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از درگیری‌های شدید نظامی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه‌ی «نگورنو – قره‌باغ» اعلام کرده بود که افغانستان از تلاش‌های مردم و دولت آذربایجان پشتیبانی می‌کند.

در اعلامیه آمده است: «منطقه‌ی نگورنو – قره‌باغ» به‌عنوان بخشی از آذربایجان در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است. افغانستان خواهان پایان اشغال نگورنو – قره‌باغ بوده، در این راستا از تلاش‌های مردم و دولت آذربایجان و سایر ملل جهان پشتیبانی می‌کند.»

وزارت خارجه‌ی افغانستان همچنان خواهان برقراری آتش‌بس و رفع بحران طولانی در این منطقه از راه مسالمت‌آمیز شده بود.

به دنبال آن، شورای ملی ارمنستان از دبیرخانه‌ی مجمع پارلمانی سازمان پیمان امنیت جمعی یا «CSTO» رسما خواست که روند لغو عضویت افغانستان در این سازمان را آغاز کند.

اما وزارت امور خارجه در واکنش به این خواست ارمنستان گفت که در مورد لغو، انفصال و یا تعلیق عضویت اعضای ناظر سازمان پیمان امنیت جمعی، شورای رهبری این سازمان تصمیم می‌گیرد.

تگ

کامنت