عقرب 07, 1399 16:53 Asia/Kabul
  • دانش: تغییر نظام سیاسی افغانستان منطقه را درگیر جنگ می‌کند
    دانش: تغییر نظام سیاسی افغانستان منطقه را درگیر جنگ می‌کند

معاون دوم ریاست‌جمهوری می‌گوید که تأکید برخی از کشورها یا گروه‌های درگیر بر تأمین صلح با تغییر نظام سیاسی اشتباه است و افغانستان و منطقه را درگیر جنگ و خشونت از نوع دیگر آن می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، سرور دانش این اظهارات را امروز (چهارشنبه، ۷ عقرب) در دیدار با رودریندرا تاندن، سفیر جدید هند در کابل مطرح کرده است.

وی افزوده است حکومت افغانستان در روند صلح به تعیین میکانیسمی تأکید دارد که بر مبنای مشارکت ملی با اشتراک همه گروه‌ها و اقوام از جمله گروه طالبان استوار باشد تا براساس آن هم صلح تأمین شود و هم دست‌آوردهای مشترک و ارزشمند دو دهه‌ی گذشته حفظ شود.

دانش در این دیدار گفته است که هر گونه طرح دیگر از جمله حکومت موقت یا امارت طالبانی نه تنها به صلح نمی‌انجامد، بلکه چرخه‌ دیگری از اختلاف و خشونت را پدید می‌آورد.

معاون رییس‌جمهور بر اهمیت تشریک مساعی تمام کشورهای منطقه و همکاران بین‌المللی افغانستان در روند صلح تأکید کرده و گفته است: «با تقویت نقش کشورهای منطقه در روند صلح افغانستان می‌توان به نگرانی‌های موجود به گونه‌ی مشترک راه حل جستجو کرد.»

طبق اظهارات  دانش، با روند صلح باید با دید باز برخورد شود و همه در جریان دیدگاه‌های مطرح در این روند باشند تا سطح همکاری‌ها برای صلح پایدار گسترش یابد.

در همین حال، رودریندرا تاندن، سفیر جدید هند در کابل نیز در این دیدار گفته است در صورتی که روند صلح به رهبری افغان‌ها باشد، در نهایت راه حلی برای ختم جنگ و رسیدن به صلح پایدار پیدا خواهد شد.

آقای تاندن همچنان تأمین اجماع بین‌المللی و منطقوی برای صلح افغانستان را یک امر مهم و سازنده خوانده و گفته است که تحمیل فشار بر رهبران و مردم افغانستان در این روند به صلح منجر نمی‌شود.

تگ

کامنت