عقرب 10, 1399 15:45 Asia/Kabul
  • سرور دانش: طالبان گفت‌وگوهای صلح را به بُن‌بست کشانده است
    سرور دانش: طالبان گفت‌وگوهای صلح را به بُن‌بست کشانده است

معاون دوم ریاست‌جمهوری افغانستان اعلام کرد که گروه طالبان تاکنون به هیچ یک از تعهداتش در راستای کاهش خشونت‌ها و پیشرفت گفت‌وگوهای صلح عمل نکرده و روند صلح را عملا به بُن‌بست کشانده‌اند.

به گزارش  خبرگزاری فارس، سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری افغانستان این اظهارات را امروز (شنبه، ۱۰ عقرب) در دیدار با استیفانو پونتیکورو، نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان مطرح کرده است. در این دیدار در مورد گفت‌وگوهای صلح، ضرورت کاهش خشونت‌ها، حمایت جامعه جهانی از مطالبات مردم افغانستان و حفظ ارزش‌ها و دست‌آوردهای دو دهه‌ی اخیر صحبت شده است.

به گفته‌ دانش، گروه طالبان علی‌رغم ادعا و تعهداتش در توافق‌نامه با امریکا، تاکنون ارتباط با گروه‌های تروریستی از جمله القاعده را قطع نکرده و انتظار مردم برای پیشرفت گفت‌وگوهای صلح نیز برآورده نشده است.

معاون دوم رییس‌جمهور در این دیدار تأکید کرده است که بدون کاهش خشونت‌ها و ادامه‌ کشتار مردم بی‌گناه توسط طالبان، مردم افغانستان به صداقت این گروه در گفت‌وگوهای صلح همچنان بی‌باور هستند.

وی اجماع داخلی، بین‌المللی و منطقه‌ای را برای ختم جنگ در افغانستان یک نقطه‌ی قوت و مثبت عنوان کرده، اما گفته است که این اجماع باید به یک مکانیسم واضح و مشخص تبدیل شود تا در منطقه عمل قابلیت اجرا آن فراهم شود.

در همین حال، استیفانو پونتیکورو، سفیر غیرنظامی ناتو در این دیدار کاهش خشونت‌ها را در پیشرفت گفت‌وگوهای صلح مهم عنوان کرده و گفته است که گروه طالبان باید به تعهدات خود عمل کنند و خشونت‌ها را کاهش بدهد.

پونتیکورو همچنان گفته است که بُن‌بست در گفت‌وگوهای صلح در دوحه تنها با انعطاف‌پذیری دو طرف (هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان) و تغییر دید طالبان نسبت به واقعیت‌های موجود در افغانستان، قابل رفع است.

وی افزوده است که حقوق بشر، آزادی بیان، حقوق زنان و اقلیت‌ها، ارزش‌های مدنی و دست‌آوردهای موجود از خواست‌های اصلی تمام مردم افغانستان است که بدون درنظرگرفتن آنها، صلح پایدار در افغانستان تأمین نخواهد شد.

این درحالی است که با گذشت حدود پنجاه روز از افتتاح رسمی مذاکرات صلح افغانستان در دوحه، پایتخت قطر، هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ افغانستان و طالبان هنوز روی طرزالعمل مذاکرات به توافق نرسیده‌اند.

روز گذشته یک عضو هیأت مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان به روزنامه اطلاعات روز گفته بود که با هیأت مذاکره‌کننده‌ی طالبان در مورد نقش تسهیل‌کننده‌ی دولت قطر در مذاکرات بین‌الافغانی توافق کرده‌اند.

 

کلیدواژه