عقرب 25, 1399 17:40 Asia/Kabul
  • گزارش رسانه افغانستانی درباره توسعه تجارت از بنادر ایران
    گزارش رسانه افغانستانی درباره توسعه تجارت از بنادر ایران

یک رسانه افغانستانی در گزارشی به بررسی مسیرهای تجارتی ایران و آسیای مرکزی پرداخت و تاکید کرد که با راه‌اندازی دو مسیر جدید فعالیت‌های تجاری در منطقه به میزان زیادی تقویت خواهد شد.

به گزارش ایرنا،‌ دو مسیر تجاری کلیدی جدید بین ایران و کشورهای آسیای میانه از مسیر افغانستان راه اندازی شده و انتظار می‌رود که فعالیت‌های تجاری در منطقه را به میزان قابل ملاحظه‌ای تقویت کند.

به گفته روح‌الله لطیفی سخنگوی اداره گمرک ایران، این دو کریدور عبارتند از قرقیزستان – تاجیکستان – افغانستان – ایران KTAI  و کریدور ایران – افغانستان – ازبکستان. 

وی گفت که هدف از این کریدورها تقویت تجارت از طریق مرزهای ایران است.

بنا بر اعلام اداره گمرک ایران، این کشور چند هفته پیش دو محموله کالا از بندر شهید رجایی در جنوب ایران و از طریق کریدور جدید ایران – افغانستان – ازبکستان به کشور ازبکستان صادر کرد. این یک عملیات نمونه آزمایشی برای ارزیابی این مسیر بود و موفقیت آمیز بود.

به گفته مصطفی آیتی مدیر ترانزیت اداره گمرک ایران، راه اندازی مسیر KTAI هم در اواخر ماه ژوئیه موفقیت آمیز بوده است. وی خاطرنشان کرد که ایجاد مسیرهای ترانزیتی از طریق افغانستان به عنوان مسیر کوتاه و کم هزینه مورد حمایت ایران و نهادهای بین‌المللی قرار دارد.

وی افزود: گشایش آزمایشی این کریدور نشان می دهد که افغانستان بطور جدی مصمم به توسعه ترانزیت در قلمرو این کشور و اتصال کشورهای آسیای میانه به آبهای جنوبی است.

تهران تایمز گزارش داده که ایران اواخر ماه ژوئیه برای اولین بار دو کامیون بار کالا از بندر شهید رجایی و از طریق کریدور KTAI به قرقیزستان ارسال کرده است. این کریدور توسط اداره گمرک ایران با همکاری اتحادیه حمل و نقل جاده ای بین‌المللی IRU و سازمان همکاری اقتصادی (اکو)‌ در چهارچوب کنوانسیون TIR راه اندازی شد. کنوانسیون حمل و نقل بین المللی کالا (TIR) یک معاهده چندجانبه است که در نوامبر 1975 به منظور تسهیل و هماهنگی حمل و نقل جاده‌ای بین‌المللی تصویب شد.

کریدور سومی هم تحت عنوان مسیر هند – افغانستان – ایران یکی از مسیرهای مهم تجارت بین این کشورها است. این مسیر هم اکنون مورد استفاده است و بتازگی هفتمین محموله گندم از هند از طریق بندر چابهار ایران به افغانستان منتقل شد.

کلیدواژه