قوس 03, 1399 15:54 Asia/Kabul
  • تاکید شرکت کنندگان در نشست ژنو بر کاهش خشونت در افغانستان
    تاکید شرکت کنندگان در نشست ژنو بر کاهش خشونت در افغانستان

افغانستان و نمایند‌گان شماری از کشورهای جهان در نشست امروز خواستار کاهش خشونت‌ها در افغانستان شدند.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، حنیف اتمر وزیر خارجه افغانستان در آغاز نشست دو روزۀ ژنو دربارۀ صلح در افغانستان که امروز (دوشنبه، ۳ قوس) برگزار شد گفت تلاش‌های صلح افغانستان باید منجر به کاهش خشونت‌ها در کشور شوند. 

او در آغاز این نشست گفت که بدون هیچ توافقی، حکومت افغانستان با پذیرفتن خطر، هزاران زندانی طالبان را رها کرد، اما "خشونت‌ها هنوز هم، کاهش نیافته‌اند." 

در جریان  نشست امروز، رولا غنی  گفت  "زنان افغان از تلاش‌های جامعۀ جهانی برای آوردن صلح و ثبات در افغانستان حمایت می‌کنیم." 

او افزود که زنان افغان از جامعۀ جهانی توقع دارند تا روند صلح را به رهبری حکومت و مالکیت مردم افغانستان صادقانه حمایت کرده و در راستای حفظ ارزش‌‌های دموکراتیک، مدنی و حقوق بشری به‌تعهدات شان، پایبند باشند. 

رولا غنی گفت گذشته از اینکه طالبان خشونت را در برابر افغان‌ها کاهش نداده‌اند بلکه طالبان حمله‌ها و کشتار انسان‌های بی‌گناه را شدت بخشیده‌اند. 

او گفت: "ما هنوز هم به تأمین صلح پایدار فکر می‌کنیم و ما برای به‌دست آوردن آن، نهایت تلاش را خواهیم کرد. 

از سویی دیگر، سیدسعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح در نشست ژنو می‌‌گوید که ما از صلحی پشتیبانی می‌کنیم به رهبری افغان‌ها باشد و منجر به پایان جنگ در افغانستان شود.  

او افزود: "جمهوری افغانستان در رویکرد صلح، متحد است." 

معصوم ستانکزی، رییس هیئت مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان در این نشست نیز گفت که "متأسفانه، مردم افغانستان در چهار دهۀ گذشته در نتیجۀ خشونت‌ها در افغانستان، قربانی می‌‌دهند." 

او تأکید کرد که "گفت‌وگو با طالبان در شرایط کنونی دشوار است و اما کوتاه‌ترین راه برای برقراری صلح در افغانستان است." 

ستانکزی گفت که با جود رهایی زندانیان طالب، خشونت‌ها در افغانستان کاهش نیافته‌اند.  

او در ادامه گفت: "ما برای آیندۀ افغانستان، نیاز به کمک‌های جامعۀ جهانی داریم." 

میشل باشلت کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید که با آغاز گفت‌وگوهای صلح افغانستان در دوحه، پایتخت قطر، تلفات غیرنظامیان در این کشور، کاهش نیافته‌است.  

او افزود: "گفت‌وگوی‌های صلح فرصت را برای هر دو طرف، به میان آورده‌است." 

اریکسون سوریده وزیر امور خارجه ناروی نیز در این نشست گفت که خشونت‌ها در افغانستان بسیار زیاد افزایش یافته‌اند و نیاز است تا خشونت‌ها در این کشور، کاهش یابند.  

کنفرانس دو روزه افغانستان ۲۰۲۰ صبح روز دوشنبه با حضور نمایندگان ارشد ۶۶ کشور و ۳۲ سازمان بین المللی به منظور تبیین راهکارهای برقراری صلح، ثبات و توسعه در افغانستان در شهر ژنو آغاز به کار کرد.

این کنفرانس از سوی دو دولت افغانستان و فنلاند و سازمان ملل متحد برنامه‌ریزی شده است. نشست امسال همچون بیشتر اجلاس‌های بین‌المللی در یک سال گذشته به دلیل بحران کرونا به صورت مجازی تشکیل شده اما کاخ ملل متحد در ژنو به عنوان مقر اصلی برگزاری این کنفرانس فعال خواهد بود. 

به گفته «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در این کنفرانس به صورت مجازی شرکت خواهد کرد. 

  

تگ