قوس 04, 1399 12:00 Asia/Kabul
  • گروکشی پارلمان افغانستان برای رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت
    گروکشی پارلمان افغانستان برای رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت

پس از اتهامات معاون رئیس جمهوری افغانستان مبنی بر فساد گسترده در پارلمان این کشور، این نهاد روند رأی اعتماد به نامزد وزیران دولت را متوقف کرد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری ، پارلمان افغانستان در واکنش به اتهامات «امرالله صالح» معاون اول رئیس جمهور افغانستان مبنی بر فساد اعضای این مجلس، نشست ارائه برنامه‌های 6 وزیر پیشنهادی دولت برای کسب رای اعتماد را لغو کرد.

صالح در کنفرانس ژنو درباره فساد اداری در افغانستان گفته بود: «فساد برخی از اعضای مشخص پارلمان بسیار بزرگ است، اما متاسفانه تاکنون هیچ یک از آن‌ها به دادگاه کشیده نشده‌ و هیچ یک از آن‌ها هزینه دست داشتن در فساد را نپرداخته است.

معاون اول رئیس جمهور افغانستان همچنین تصریح کرد که دولت برای مبارزه با فساد جدی است، اما هربار دولت می‌خواهد اقدام قاطعانه‌ای در این باره انجام دهد جامعه جهانی با تاکید بر اقدام سیاسی از آن جلوگیری می‌کند.

صالح افزود که اعضای پارلمان هنگام آماده‌سازی سند بودجه وزرا را به خاطر تحمیل خواسته‌های غیرقانونی‌ به برکناری تهدید می‌کنند.

پیش از این نیز مسئله وجود فساد در پارلمان افغانستان و دریافت رشوه 5 تا 10 هزار دلاری برای رأی اعتماد به وزرا و یا تغییر آرا بارها مطرح شده بود.

پارلمان افغانستان همچنین بارها در اوج ناامنی‌ها و بحران‌های امنیتی به دلیل غیبت مکرر شمار زیادی از نمایندگانش با چالش عدم صلاحیت برای تصمیم‌گیری روبرو شده و در بسیاری از جلسات تعداد نمایندگان به حدنصاب نیز نمی‌رسد.

تگ