قوس 05, 1399 19:34 Asia/Kabul
  • تاکید سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان بر عدم پیشرفت مذاکرات صلح
    تاکید سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان بر عدم پیشرفت مذاکرات صلح

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز در یک نشست خبری پیشرفت در مذاکرات صلح را تکذیب کرد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، «صدیق صدیقی»، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت بن‌بست مذاکرات دوحه هنوز نشکسته است و طالبان خواست‌های خلاف قانون اساسی و منافع ملی را مطرح می‌کند.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز چهارشنبه، پنجم قوس در یک نشست خبری تاکید کرد که پیشرفتی در مذاکرات صلح صورت نگرفته است.

پیش‌تر منابعی از دوحه خبر داده بودند که بن‌بست مذاکرات دوحه شکسته شده و هیأت مذاکره‌کننده دولت و طالبان بر روی شیوه پیشبرد مذاکرات به توافق رسیده است. طبق گفته منابع، محمدمعصوم استانکزی، رییس هیأت مذاکره‌کننده دولت برای مشورت، به کابل آمده است.

صدیق صدیقی سفر رییس هیأت مذاکره‌کننده را به کابل تأیید کرد، اما درباره خواسته‌های گروه طالبان جزییاتی ارائه نکرد. او اما این خواسته‌‌ها را خلاف قانون، اصول و تصمیم مردم در لویه‌جرگه مشورتی صلح خواند.

برخی گزارش‌های تأیید نشده از برقراری حکومت موقت در ازای آتش‌بس از سوی طالبان خبر داده بودند.

صدیقی در این باره اشاره‌ای نکرد، اما خواسته‌های مطرح‌شده از سوی گروه طالبان را خلاف اصول هیأت مذاکره‌کننده و خارج از صلاحیت‌ها آن‌ها عنوان کرد.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان افزود که اصول هیأت مذاکره‌کننده دولت، قانون اساسی و تصمیم لویه‌جرگه مشورتی صلح است که هیچ کس حق عدول از این اصول را ندارد.

صدیق صدیقی، صلح را اولویت اصلی دولت خواند و از گروه طالبان خواست تا اگر به درخواست مردم و دولت برای برقراری آتش‌بس تن نمی‌دهند، به خواست جامعه جهانی در این مورد تمکین کنند.

وی همچنین تصریح کرد که، قرار نیست دولت به هر خواسته گروه طالبان تن بدهد و حتی حاضر نیست که «حذف نام نظام» جمهوری اسلامی را به خواسته گروه طالبان بپذیرد. به گفته او، نظام جمهوری اسلامی دارای هویت است و مشروعیت کامل نزد مردم و جامعه جهانی دارد.

صدیقی کاربرد واژه طرفین را نیز نادرست خواند و گفت که طرف اصلی مذاکرات با طالبان دولت است، اما طرف دولت یک گروه است که از راهبرد خشونت برای پیش‌برد اهداف‌شان استفاده می‌کند.

وی از طالبان خواست تا دست از بهانه‌جویی بکشند و به درخواست صلح تن بدهند.

سخنگوی رییس جمهور افغانستان گروه طالبان را یک «قوت منفی» توصیف کرد و افزود که این گروه باید هوشیار شود و از فرصتی که جهان و افغانستان برایش پیشکش کرده، استفاده کند.

صدیق صدیقی، افزایش خشونت‌ها از سوی گروه طالبان را خلاف انتظار و توقع مردم از آزادی پنج هزار زندانی این گروه عنوان کرد.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان با بیان این‌که نظام کنونی حمایت مطلق جامعه جهانی را با خود دارد، افزود که دولت پروای این‌ موضوع را که گروه طالبان حاضر به مذاکره نیست، ندارد.

صدیقی تأکید کرد که اصول مذاکرات نزد هیأت مذاکره‌کننده دولت موجود است و بن‌بست مذاکرات نیز باید براساس احترام به این اصول رفع شود.

پیش از این منابع از دوحه خبر داده بودند که بن‌بست مذاکرات دوحه شکسته است.

تگ