قوس 08, 1399 18:31 Asia/Kabul
  • نهایی سازی ترکیب شورای مصالحه افغانستان محور دیدار اشرف غنی و عبدالله

رئیس جمهور افغانستان و رئیس شورای عالی مصالحه این کشور در دیدار با یکدیگر درباره نهایی‌سازی ترکیب شورای عالی مصالحه این کشور گفت‌وگو کردند.

به گزارش رادیو دری، «صدیق صدیقی» سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان در توئیتی اعلام کرد که «عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه این کشور در دیدار با «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در مورد نتایج سفر اخیرش به ترکیه جزئیاتی ارائه کرد.

وی افزود که دو طرف در این دیدار درباره آخرین تحولات روند صلح و آمادگی برای جلسه افتتاحیه شورای عالی مصالحه گفت‌وگو کردند.

این در حالی است که هفته گذشته نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در افغانستان در بیانیه‌ای مشترک خواستار «ایجاد و فعال شدن سریع شورای عالی مصالحه» شدند.

نمایندگی‌های دانمارک، فرانسه، فنلاند، آلمان، ایتالیا، هلند، اسپانیا، سوئد و جمهوری چک در این بیانیه تصریح کردند: «دستیابی به صلح پایدار از طریق اتحاد قوی سیاسی در کنار نظام جمهوری که در آن به حقوق و خواست‌های مردم احترام گذاشته شود و صدای همه افغان‌ها شنیده شود، ممکن است».

عبدالله در واکنش به این بیانیه در توئیتی نوشت که اعضای رهبری و مجمع عمومی این شورا برای تقویت روند صلح به سرعت نهایی خواهند شد.

شورای عالی مصالحه افغانستان برای رهبری روند صلح 28  ثور در توافق تقسیم قدرت بین «اشرف غنی» و «عبدالله عبدالله»، دو نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ایجاد شد اما تاکنون ترکیب اعضای رهبری و مجمع عمومی آن تعیین نشده است.

گفتنی است که اشرف غنی در  ماه سنبله امسال 46 نفر را به عنوان اعضا و هیئت رهبری شورای عالی مصالحه اعلام کرد اما عبدالله ضمن مخالفت با این اقدام تصریح کرد که براساس توافقنامه ایجاد دولت مشارکتی، تعیین اعضای این شورا از صلاحیت‌های او می‌باشد.

بیشتر بخوانید

«فریدون خوزون» سخنگوی شورای عالی مصالحه افغانستان نیز اخیراً به رسانه‌ها گفت که گزینش اعضای اصلی شورای مصالحه ادامه دارد و در روزهای آینده نخستین نشست آنها برگزار خواهد شد.

کلیدواژه