قوس 10, 1399 16:38 Asia/Kabul
  • آغاز تحقیق وزارت خارجه افغانستان در مورد عکس بدرفتاری سرباز استرالَیایی با کودک افغان
    آغاز تحقیق وزارت خارجه افغانستان در مورد عکس بدرفتاری سرباز استرالَیایی با کودک افغان

وزارت امور خارجه افغانستان در واکنش به انتشار عکسی درباره بدرفتاری یک نظامی استرالیایی با یک کودک افغان گفت، تحقیقات خود را در مورد این عکس آغاز کرده است.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، به دنبال انتشار عکس از بدرفتاری یک سرباز استرالیایی با کودک افغان، وزارت خارجه‌ی افغانستان، گفته است ،"وزارت امور خارجه‌ جمهوری اسلامی افغانستان از پخش و نشر عکس رفتاریک سربازاسترالیایی با یک افغان مطلع بوده و تحقیقات را در مورد پس‌منظر  این عکس آغاز کرده است."

از سویی هم، در اعلامیه با اشاره به اظهارات تنش‌زا میان استرالیا و چین در مورد این عکس، گفته شده است که کابل امیدوار است تا همکاری‌ها بین همه کشورها به‌ویژه استرالیا و چین در افغانستان ادامه پیدا کند.

" ژائو لیجیان" سخنگوی وزارت امور خارجه چین صبح امروز (دوشنبه) در صفحه توییتر خود، تصویری از یک نظامی استرالیایی منتشر کرد که چاقویی را بر روی گلوی یک کودک افغان قرار داده بود و در توضیحات عکس به طعنه نوشته شده بود: «نترسید، ما آمده‌ایم که برای شما صلح به همراه آوریم».

توییت این عکس توسط سخنگوی وزارت خارجه چین درباره بدرفتاری نظامیان استرالیایی با غیرنظامیان افغان، واکنش اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا را در پی داشت وخواستار عذرخواهی چین شده است.

چندی پیش در اوایل ماه عقرب، گزارش محرمانه‌ای منتشر شد که نشان می‌دهد نیروهای ویژه ارتش استرالیا بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۵ جنایاتی دلخراش در افغانستان مرتکب شده‌اند.

وزارت خارجه افغانستان نیز در پیامی این اقدام تروریستی را محکوم کرد.

تگ