قوس 12, 1399 16:38 Asia/Kabul
  • واکنش دبیرکل ناتو به تخریب تجهیزات نظامیان آمریکایی در افغانستان
    واکنش دبیرکل ناتو به تخریب تجهیزات نظامیان آمریکایی در افغانستان

درحالیکه گزارش‌های متعددی از تخریب تجهیزات نظامیان آمریکایی در افغانستان منتشر شده است، دبیرکل ناتو پرسش رسانه‌ها در این باره را بی‌پاسخ گذاشت.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان ناتو با بی‌ پاسخ گذاشتن پرسش یک خبرنگار افغان درباره تخریب برخی تجهیزات نظامیان آمریکایی پیش از خروج از افغانستان و یا انتقال آن به دیگر کشورها گفت که همانطور که بارها اعلام کرده‌ایم نمی‌خواهیم بیش از آنچه نیاز باشد به حضورمان در افغانستان ادامه دهیم.

وی افزود: ما از طالبان می‌خواهیم تا خشونت را کاهش دهند اما این تنها گام نخست است، چیزی که ما خواستار مشاهده آن هستیم یک توافق صلح پایدار می‌باشد.

استولتنبرگ همچنین تصریح کرد: آتش‌بس باید بخشی از این توافق باشد، بنابراین کاهش خشونت باید تنها گام نخست باشد؛ هدف راه‌حل صلح بین‌الافغانی است و البته چنین راه‌حلی باید شامل آتش‌بس جامع باشد.

دبیرکل ناتو پیش از این نیز گفته بود که اعضای این سازمان سال آینده درباره خروج و یا ادامه حضور در افغانستان تصمیم می‌گیرند.

وی با انتقاد از تصمیم یک‌جانبه آمریکا برای کاهش نیروها در افغانستان نیز تاکید کرد که نیروهای این سازمان با یکدیگر به افغانستان رفتند و وقتی که زمان مناسب باشد بطور هماهنگ باید با یکدیگر این کشور را ترک کنند.

وی خاطرنشان کرد که در حال حاضر بیشتر مسئولیت افغانستان را نه آمریکا بلکه دیگر اعضای ناتو به دوش می‌کشند و در حال حاضر بیش از نیمی از نیروهای مستقر در افغانستان را دیگر اعضای این سازمان تامین می‌کنند.

کلیدواژه