قوس 13, 1399 10:34 Asia/Kabul
  • امیدواری حامدکرزی به توافق طرفین مذاکره کننده به آتش بس
    امیدواری حامدکرزی به توافق طرفین مذاکره کننده به آتش بس

رییس‌جمهور پیشین افغانستان با استقبال از توافق میان هیات‌های مذاکره‌کننده کابل و طالبان در دوحه ابراز امیدواری کرد که هرچه سریع‌تر دو طرف به توافق برای برقراری آتش‌بس دست پیدا کنند.

به گزارش خبرنگار رادیودری، «حامدکرزی» رئیس جمهور پیشین افغاستان از توافق صورت گرفته میان هیات‌های مذاکره‌کننده دولت و طالبان در دوحه استقبال کرد.

وی در حساب توئیتری خود نوشت: آرزومندم که هر دو طرف برای پایان جنگ و تأمین صلح پایدار در افغانستان که آرزوی ملی و حیاتی مردم افغانستان است، روی آتش‌بس سراسری به توافق رسیده و تلاش‌های خود را برای رسیدن به صلح و ثبات دایمی سرعت بخشند.

این در حالی است که دولت افغانستان و طالبان روز گذشته (چهارشنبه) اعلام کردند که دستورالعمل مذاکرات صلح نهایی شده و بحث روی برنامه اصلی را شروع می‌کنند.

این نخستین توافق ابتدایی میان هیات‌های دو طرف بعد از شروع مذاکرات است. نادر نادری، سخنگوی هیات مذاکره‌کننده دولت افغانستان در این باره گفت که دستورالعمل مذاکرات بین‌الافغانی از جمله مقدمه آن نهایی شده و بر روی موارد بعدی بحث آغاز می‌گردد.

دیبورا لاینز، نماینده ویژه دبیرکل ملل متحد برای افغانستان از این «تحول مثبت» در مذاکرات استقبال کرد و در توییترش نوشت که این پیشرفت باید زمینه‌ای برای رسیدن به صلح باشد که خواست همه افغان‌هاست.

همچنین «صدیق صدیقی»، سخنگوی رییس‌جمهور افغانستان در واکنش به این توافق گفت: «این یک گام مهم درباره آغاز مذاکرات بر سر موارد مهم از جمله آتش‌بس همه‌جانبه» است.

در همین حال، شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز ضمن استقبال از نهایی‌شدن شیوه کار مذاکرات صلح در دوحه، اعلام کرد که توافق در این باره، زمینه را برای «پرداختن به مباحث اصلی و گفت‌وگو بر روی برنامه مذاکرات صلح را فراهم می‌سازد.»

در همین حال، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا گفت توافق میان هیات‌های مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان امید برای دستیابی به توافق سیاسی را خلق کرده است.

به گفته وی این توافق برای صلح افغانستان یک نقطه عطف بزرگ است و این توافق قوانین و شیوه کار را که دو طرف از زمان آغاز مذاکرات درباره آن مذاکره کرده‌اند، تدوین کرده است.

تگ